61. ULUSLARARASI CANNES FİLM FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI... NURİ BİLGE CEYLAN’IN “ÜÇ MAYMUN” FİLMİ DE “ALTIN PALMİYE” İÇİN YARIŞACAK!...

61. Uluslararası Cannes Film Festivali, yarın kşam Brezilyalı yönetmen Fernando Mereilles’in, Portekizli Nobel ödüllü yazar Jose Saramago’nun romanından esinlenilerek çevrilen "Blindness" adlı psikolojik korku filminin gösterimiyle yarın açılıyor.

FESTİVALDE 22 FİLİM YARIŞIYOR

"Altın Palmiye" için yarışacak 22 film arasında bu yıl Nuri Bilge Ceylan’ın "Üç Maymun" filmi de bulunuyor. Ceylan’ın filmi 16 Mayıs Cuma günü yerel saatle 12.00 ve 22.30’da gösterilecek. "Blindness" ve "Üç Maymun" dışında festivalde şu filmler yarışacak:

Atom Egoyan’ın "Adoration", Steven Soderbergh’in "’Che", Kornel Mundruczo’nun "Delta", Laurent Cantet’in "Entre les murs", Jia Zhangke’nin "24 City", Matteo Garrone’nın "Gomorra", Paolo Sorrentino’nun "Il Divo", Clint Eastwood’un "L’Echange", Philippe

Garrel’in "La Frontiere de l’aube", Lucrecia Martel’in "La Femme sans tête", Belges Jean Pierre’in "Le Silence de Lorna", Pablo Trapero’nun "Leonera", Walter Salles’in "Linha de Passe", Eric Khoo’nun "My Magic", Wim Wenders’in "Rendez-vous à Palerme", Philippin Mendoza’nın "Serbis", Charlie Kaufman’ın "Synecdoche", James Gray’in "Two lovers", Arnaud Desplechin’in "Un conte de Noel", Ari Folman’in "Valse avec Bashir".

Festivalin kapanışında, "Altın Palmiye" ödülünü ünlü oyuncu Robert de Niro verecek.

Festivali izlemek üzere yaklaşık 3 bin gazeteci kayıt yaptırdı ve dünyanın dört bir yanından gelecek sinema sanayisi temsilcileri ile sinema hayranlarının sayısının 40 bini geçmesi bekleniyor.