61. Uluslararası Cannes Film Festivali, yarın akşam Barry Levinson'un yönettiği kara mizah "What Just Happened" adlı filmin gösterisi ve ödül töreniyle sona erecek. Altın Palmiye ödülünü bu yıl Amerikalı oyuncu Robert de Niro verecek.
Robert de Niro'nun, bu yılki jürinin başkanı Sean Penn ve oyuncu Bruce Willis ile birlikte kapanış gecesi gösterilecek "What Just Happened" adlı filmde rolü bulunuyor.

Festivale türk damgası
Festivalin bu yıl yarışma bölümünde 22 film gösterildi. Nuri Bilge Ceylan'ın "Üç Maymun" adlı filmi de Altın Palmiye için yarışan filmler arasında bulunuyor.

Festivalde, 16 Mayıs Cuma gecesi gösterilen Nuri Bilge Ceylan'ın filmi, sinema eleştirmenlerinden genelde olumlu not aldı. Sinema eleştirmenleri, Altın Palmiye olmasa bile, Ceylan'ın filminin en az bir ödül alacağı görüşünde.

Festivalin Türk sineması için diğer önemli başarısıysa genç yönetmen Fatih Akın'ın, "Un Certain Regard" adlı yarışma bölümünün jüri başkanlığını yapması oldu.

Metin Erksan'ın 45 yıl önce çevirdiği "Susuz Yaz", Hülya Koçyiğit'in de katılımıyla, festivalin "unutulmaz klasik filmler" kategorisinde gösterildi.

Festivalin yarın akşam düzenlenecek ödül töreni, dünyanın birçok ülkesinde televizyonlardan canlı gösterilecek.

Amerikalı Sean Penn'ın başkanlığını yaptığı jüri üyeleri arasında İtalyan Sergio Castellitto, Amerikalı Natalie Portman, Alman Alexandra Maria Lara, Meksikalı Alfonso Cuaron, Taylandlı Apichatpong Weerasethakul, Fransız Rachid Bouchareb, İranlı Marjane Satrapi ve Fransız Jeanne Balibar bulunuyor.