Fatih Akın Cannes'a gidiyor

21132761xf8 - Fatih Akın Cannes'a gidiyor

Altın Ayı ödüllü yönetmen Fatih Akın'ın yeni filmi “Yaşamın Kıyısında”nın Türkiye çekimleri sürüyor. The Marmara Pera Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Fatih Akın, “Yaşamın Kıyısında”nın beşinci filmi olduğunu ve ana motif olarak ”ölüm” temasını işlediğini söyledi.

Akın, filmin baba-oğul, anne-kız ilişkisini işleme açısından bir “aile filmi”, içinde bir aşk hikayesini barındırması açısından da “aşk filmi” olarak tanımlanabileceğini belirterek, senaryonun da kendisine ait olduğunu bildirdi.

Zaman zaman verdiği esprili cevaplarla salonda bulunanları güldüren Akın, filmin adının sorulması üzerine, “Adı 'Hatasız Kul Olmaz' da olabilirdi. Orhan Gencebay'ın şarkısındaki gibi” diye konuştu.

Hikayenin karışık ve birbirinin içine geçen bir yapısı bulunduğunu anlatan Akın, Cannes'da “Altın Ayı” ödülünü aldıktan sonra nelerin değiştiğini soran bir gazeteciye, “Ödülü aldıktan sonra önümde bayağı yollar açıldı. Uluslararası fırsatlar doğdu. Bu filmi çok çabuk finanse edebildik” yanıtını verdi.

Tuncel Kurtiz de, kendisi için bir oyuncu olarak Fatih Akın ile çalışmanın güzel olduğunu, yönetmen Akın'ın genç olması nedeniyle pek çok prova yaptıklarını ve bunlardan da birşeyler öğrendiklerini söyledi.

Kurtiz, filmde tüm karakterlerin kendi maceralarında kendilerini aradıklarını dile getirerek, “Sonunda film, herkese bir insan olduğunu hatırlatıyor” dedi.

YEŞİLÇAY'IN LEZBİYEN ROLÜ

Filmin oyuncularından Nurgül Yeşilçay da filmin hayatı anlattığını, “kısaca insanların kendini arama hikayesi” denilebileceğini söyledi.

Yeşilçay, filmde canlandırdığı “lezbiyen” karakterine nasıl hazırlandığının sorulması üzerine, “Role Cem'le (Özer) hazırlandım. Cem, çok iyi bir oyuncudur. Çok iyi kadın rolü de yapabiliyor” cevabını verdi.

“Filme ilişkin rolü kabul etmeden önce gördüğü çekincelerin neler olduğunun” sorulmasına karşılık Yeşilçay, “Bunları açıklamak istemiyorum. Evet, bazı çekincelerim oldu, konuştuk, hallettik” dedi.

Nurgül Yeşilçay, rolüne ilişkin arka arkaya gelen sorulara tepki gösterdi.

Filmin Alman oyuncusu Patrycia Ziolkowska da İstanbul'a geleli sadece 2 gün olduğunu, her şeyi çok yeni, heyecanlı ve güzel bulduğunu anlattı.

Ziolkowska, Nurgül Yeşilçay ile çalışmayı nasıl bulduğunun sorulması üzerine, “Nurgül'le çalışmak çok güzel. Birbirimizle problemimiz olmadı. Birbirimizi sevdik” diye konuştu.

CANNES'DA GÖSTERİLECEK

Türk-Alman ortak yapımı olan “Yaşamın Kıyısında”nın Almanya çekimleri tamamlandı. Karadeniz'de başlayan Türkiye çekimleri 23 Eylül'de sona erecek filmin, uzun bir post-prodüksiyon çalışmasının ardından 2007 yılı mayıs ayındaki Cannes Film Festivaline katılması planlanıyor.

Güven Kıraç, Şevval Sam ve Nejat İşler'in de misafir oyuncu olarak rol alacağı filmin müziklerini de Karadeniz ezgilerini kendi yorumuyla birleştirecek olan “Chantel” hazırlayacak.

Film, 2007 yılı sonbaharında Türkiye ve Almanya'da aynı zamanda gösterime girecek.