amerikan guzeli - Amerikan Güzeli
Konu


Film, büyük bir kentin banliyösünde yaşayan, hali vakti yerinde, orta sınıf bir Amerikan ailesinin çalkantılı yaşamından kesitler sunuyor.
Detay

" The Blue Room " ve " Cabaret " gibi popüler tiyatro oyunlarının İngiliz yönetmeni Sam Mendes'in ilk sinema filmi. Sınırları zorlayan, aşırı-üslupçu filmin başrollerinde Kevin Spacey ve Annette Bening gibi iki usta oyuncu yer alıyor. Büyük bir ailenin parçalanmasını ve bu ailenin garip komşularıyla olan karşılaştırmasını içeren yapımın görüntüleri, Oscar ödüllü sanatçı Conrad Hall'e ait.

Eleştirmenlerden aldığı desteği, En İyi Film, Yönetmen ve Senaryo dallarında Altın Küre'ye uzanarak iddiaya dönüştüren film, 72. Oscar töreninde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetmeni olmak tam 5 dalda ödüllerin sahibi oldu.

Sinemada ilk film denemesi olan İngiliz tiyatro yönetmeni ( Broadway'de Kabare, Little Voice / Yıldızların Sesi ve Nicole Kidman'ın rol aldığı Blue Room/ Mavi Oda ) Sam Mendes'in, yine ilk filmini yazan senarist Alan Ball'la birlikte yarattığı bu film, kimilerine göre şimdiden sinema tarihinde şanlı bir yere oturdu bile.

Büyük bir kentin banliyösünde yaşayan, hali vakti yerinde, orta sınıf bir Amerikan ailesinin çalkantılı yaşamından kesitler sunan filmde, mutsuz aile babası Lesrter rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a hak kazanan Kevin Spacey ile hırslı emlakçı anne rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü'ne aday gösterilen Annette Bening'in yanı sıra genç yıldız adayları Thora Brich, Wes Bentley, Mena Suvari ve Peter Gallagher rol alıyor.

42 yaşındaki mutsuz aile babası, dergi yazarı Lester ( Kevin Spacey ) " Karım da kızım da benim koskoca bir her dem kaybeden ( looser ) olduğuma inanıyor. Haklılar. " diyor. Amerikan taşrasının mutluluk oyunu üstüne çekilmiş en önemli kara komedilerden biri olarak anılan film; Lester, hırslı emlakçı karısı ( Annette Bening ) ve zehir zemberek kızının ( Thora Birch ) paylaştığı küçük cehennemi anlatıyor.

Filmin en büyük özelliği, seyircisinde sürekli kimi beklentiler uyandırıp o beklentileri boşa çıkarması. Yani tuzaklı, zeki bir film. Truman Show gibi Amerikalı olmayan bir yönetmen tarafindan, Amerikan taşra hayatının müthiş bir gözlem gücüyle didiklenmesi olarak da tanımlanabilecek Amerikan Güzeli, 1999 yılının en iyi film ödülünü kopardı bile.

Amerikan sinemasının son yıllarda çıkarmış olduğu en büyük oyunculardan, Oscar'lı Kevin Spacey kendine çok yaraşan orta yaşı devirmiş, kızının arkadaşına olan aşkıyla yeniden doğan, alaycı Lester rolüyle yine bütün ödülleri götüreceğe benzer. " Bu rolü coşkuyla kabul etmemin nedeni son dört yıldır farklı bir imgeye yönelme çabası içinde olmam. Başından beri tanındığım karanlık, gizemli, uğursuz tiplerden kurtulmaya çalışıyordum. " diyor Spacey.

Gerçekten de Amerikan Güzeli, Spacey'nin kariyerinde önemli bir dönüm noktası. Baslangıçta Annette Bening'i oynatma niyeti olmayan Mendes, bir gün televizyonda Mars Attacks/ Çılgın Marslılar filmini seyrederken Bening'deki komedyenlik yeteneğinden çok etkilenerek ona teklifte bulunmuş. Filmin kozlarından biri de şüphesiz hoş ve yetenekli genç oyuncular.


Oyuncular
Kevin Spacey, Annette Bening, Mena Suvari, Thora Birch, Wes Bentley, Peter Gallagher