jim1 80 - jim carrey röportajıOlafMovieJimCarrey - jim carrey röportajı
carrey - jim carrey röportajı

Sizi bu çılgın komedi filminde oynamaya iten ne oldu?
İki şizofrenik karakterin aynı insana aşık olma fikrini gerçekten çok sevdim. Filmde, hem iki karakteri oynayabilir hemde birbirleriyle karşılaştırabilirdim. Bu geriye dönüp hiç bir şeye umursamadan seyircilere istediklerini vermek demekti. Güzel bir zaman geçirdim.

Bu sizin Farrelly kardeşlerle ikinci filminiz. (Dumb and Dumber ilk filmiydi) Siz komedi konusunda onlarla aynı zevki paylaşıyorsunuz. Bu gibi fikirlerle üçünüz nasıl biraraya geliyorsunuz?


Genelde filme hazırlanmak için bir iki saatliğine karavanıma gidip uyuşturucularımı alırım. Ve sonra çıkıp onlara "evet, hangi hasta, sapık fantaziyi yapmamı istiyorsunuz" derim.

Bu gerçek cevabınız mı?
Gerçek, sizin içinizden ne geldiğidir. Filmde ırkçılık veya bu türden sinirlenebilecek bir çok şey bulabilirsiniz ama bunların hepsi saçma. İnsanlar iyi düşüncelerle doludur ve filmi böyle görürler.

Yani bu şekilde oluyor. Güldürmek için yapmayacağınız şey yok mu?
Hııııımmmm... hayvanlık yapmam diyecektim ama onu da yaptım. Sınırı nedir bilmiyorum. Bu filmdeki tavuk sahnesindeki gibi, ilk gördüğümde zor bir şey demiştim ama birkaç kez seyircilerle birlikte izlerken onların istediklerinin bu olduğunu anladım.

Fakat sizinde bazı sahneler hakkında "acayip" düşünceleriniz olmuştur, mesela Hank'in bebek emziren bir anneden süt emmeye çalışması gibi.

Evet bu çok utanç vericiydi. Tam bir paparazzi gazetesi başlığı olurdu değil mi?

Tabular var, bunlar insanın seksüel kimliğini gizlemesi filan gibi değil. Bende bu Jimmy Swaggart tipi yok. Bilirsiniz işte, insanlar parmaklarıyla işaret ederek bu çok kötü bir şey derler. Asıl o insanların içi kötüdür. Bundan dolayı kendilerini başka insanlarda görmekten nefret ederler.

Bir çok kabul etmemiz gereken kötü bilinen şeyler var. Mesela herkesin mastürbasyon yapması ama kimsenin "hala" konuşamaması. Fakat bunları komediye dökerek anlatmanın yolları var.

Peki sizin canınızı sıkan şeyler nedir?


Başkalarının ve de benim hayatımın teşhir edilmesine karşıyım, bu kimseyi ilgilendirmeyen ve özel olan şeyler.

Renée ile olan ilişkiniz gibi mi?Bunun fazla bir kısmını paylaşmıyorum çünkü tüm dünyayla paylaşılamayacak kadar özel. Demek istediğim tüm dünyaya saygı duyuyorum, insanların benin filmlerime gitmelerini seviyorum ama bu kişisel birşey.


Şöyle demem yeterli olacaktır herhalde Renee çok değerli bir insan ve çok iyi bir aktrist.

Tamam.


Bir saniye bir şey daha söylemek istiyorum. Bizim çok masum bir ilişkimiz var ve çok iyi vakit geçiriyoruz.

Senin adına sevindim.
Ve biz nişanlı değiliz, bir çok söylenti olsa dahi. Fakat şu anda çok iyi bir seviyedeyiz.

Senin bu konu hakkında fazla konuşmak istemediğini zannetmiştim.

Biliyorum, aptal gibi gözüktüm. Fakat söylemek istediğim bazı şeyler vardı.


Hazır bazı şeyleri söylerken, kötü bir çocukluk geçirdiğini, buraya gelmek için verdiğin mücadeleyi ve ilişkilerinin hepsini biliyoruz. Komedilerinde çok fazkla öfke var, bunlar duyduğun kötü hislerin yansıması mı?
Komedi bir terapidir. Komedyenler genelde utangaç insanlardır. Sahnede bir bütün halde gördüğünüzde tüm cevapları vermeye hazır, en az 20 tane sıkıştırıcı cümleleri olan, zıpkın gibi sorulara cevap verebilecek tipten insanlardır. Fakat aslında bu gizlenmiş büyük bir öfkedir.

Benimde yaşamında bazı şeylere karşı nefretim oldu. Esas önemli olan bunlardan komik şeyler çıkarmak.

İnsanlar, Man on the Moon filmi için Andy Kaufman halinde dolaşmaya başladığınızda sizin ruh sağlığınız hakkında endişelendiler. Şimdi de iki karakterli bir insanı inandırıcı bir şekilde oynuyorsunuz. Hiç psikolojik dengenizi kaybetmekten korkmuyor musunuz?

Bence her aktör ruh sağlığını kaybetmekten biraz korkar. Ne kadar sağlıklı olursanız o kadar iyi oynarsınız. Bunu kabul etmezseniz iyi bir aktör olmanız zordur.

O zaman Akademi'yi (Oscar Ödülü) seviyor olmalısın. İki yıl üst üste çok iyi bir performans sergilediğin halde (İki kez üst üste Altın Küre almasına rağmen) Oscar'a aday gösterilmedin. Seni neden küçümsedikleri hakkında bir fikrin var mı?

Hepsi alçaklar. Biliyorsunuz ne dediğime dikkat etmeliyim. Lütfen yine sululuğu üzerindeydi deyin.

Bu olduğu zaman ki oldu zaten, Hollywood'taki her psikolojist ve medya bu durumun sizi harap ettiği hakında konuşuyor.

Ben bu yeteneğe sahip olduğum için Tanrıya şükrediyorum ve bu gibi şeylerin üzerinde fazla durmuyorum.

Hollywood'ta sizin komedilerden daha az ücret almanıza rağmen drama türünden filmlere daha çok motive olmanız biliniyor. Bu neden?

Her türden rolü oynamak istiyorum. Ben bir aktörüm. Komedyen olarak her zaman karakterleri tasarlar sonra oynarım. Bu yaşa bağlı bir şey herhalde bulunduğunuz yerden daha ileri gitmek istiyorsunuz.


Sizden ilk sıkılacak kişi, ben bu adamı bu rollerde sevmiyorum diyen olacaktır çünkü zaten sizi o tür rollerde kabul etmişlerdir. Sizde zik zak çizersiniz, onlara sadece istediklerini veremezsiniz. Bu insanlara biraz ihanet gibi geliyor.

Peki bize birazda en son zik zak çizişinden, How the Grinch Stole Christmas 'tan bahset.

Grinch, benim için parçası olmaktan büyük gurur duyduğum bir projeydi. Grinch'i oynamayı piyangodan çıkmış büyük bir fırsat olarak gördüm. Onu sadece sinirli bir tip olarak ele almadım çünkü hiç kimse sadece sinirli değildir. İncinmişizdir. Bu ya kişiseldir ya bir şeyler olmuştur yada neyse işte bir şekilde üzülmüşüzdür ve bu da öfkeyi ortaya çıkarır. Bu tip şeyler beni karakteri sempatik yapmaya itti çünkü o biçim bir makyajla korkutucu gözükebilir ve çocuklar izlemekten korkabilirlerdi.