WİLL SMİTH İLE REPORTAJ

info1 - WİLL SMİTH İLE REPORTAJsmith0508 - WİLL SMİTH İLE REPORTAJ
will smith 01 - WİLL SMİTH İLE REPORTAJ120806 smith family 400X400 - WİLL SMİTH İLE REPORTAJwsmith14 - WİLL SMİTH İLE REPORTAJ
----
Yine yazın gösterime giren, iddialı bir filmle karşımızdasınız. Men In Black ve Independence Day'in çok büyük başarı kazanmış olması üzerinizde bir baskı yaratıyor mu?
Sanırım ...Artık büyük Will haftasonu, Amerikalı olmanın bir parçası haline geldi gibi. Ve ben bunun birçok yönüyle uğraşıyorum. Müziğiyle, video klipleriyle...

Gerçekten her yerde sizi görüyoruz!
Evet, bundan hoşlanıyorum. Bunu engelleyemezsiniz. Vanity Fair dergisinin kapağı, (Smith'in kafası ters bir şekilde duran bir atın üstünde) - ve bu gerçek. Annie Leibowitz sahte bir resim kullanmaz. Bunu hepinizin bilmesini istiyorum.

Bu ürkütücü müydü?
Heykel gibi duruyordum. Çünkü bu at bir kere benim üzerimden geçmişti. Sinirlerim çok gergindi. Kendi kendime bu atın üzerinden düşmeyeceksin dedim. "Bir attan düşersen, hemen tekrar binmelisin" sözü benim için geçerli değildi. Kendi kendime, ancak bu at havada bir tur atıp sırt üstü yere düşerse o zaman ben de düşerim dedim. Kollarımı ve bacaklarımı ata doladım ve elimden geleni yaptım.

Küçük bir çocukken western filmlerini sever miydiniz?
Aslında o filmler hep beyazlarla ilgiliydi. Yani hep John Wayne oynardı, bu yüzden çok büyük bir hayranı değildim. Sonunda bu film sayesinde, elime western filmleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bir fırsat geçti. Gerçekten çok ilginç bir dönem. Yaşam gerçekten çok zor ama Eski Batı'da insanı çeken, çekici birşeyler var.

Bu yüzden mi Jim West karakterini oynamak istediniz? Çekici olmak için?
Senaryo gerçekten iyiydi ve bende daha önce Televizyon dizilerine aşinaydım. İnsanlar buna, vahşi batının James Bond'u gözüyle bakarlardı. Bence Wild Wild West ve Star Trek dizileri, günümüz bilimkurgu filmlerine ve özel efektlerine öncülük eden yapıtlardı.

Ayrıca Robert Conrad da, gördüğüm en iyi kovboylardan biriydi. Kısa ceketi, dar pantolonları. Dizide Birçok siyah kovboy da vardı. Bu açıdan yeni nesile kovboyları göstermek fikri hoşuma gitti.

Senaryoyu okuduğunuzda ilk tepkiniz ne oldu?
[Gülüyor] Barry Sonnenfeld senaryoyu bana verdiğinde, ona televizyon dizisini izleyip izlemediğini sordum. Evet izledim dedi. Benimle Robert Conrad arasında bazı küçük farklılıklar görüp görmediğini sordum. Bana [Barry'nin, burnu tıkalıymış gibi konuşmasını taklit ederek], "Evet sen çok daha uzunsun, ama bunu kimsenin fark edeceğini sanmıyorum" dedi. Ben de ""Tamam, ben siyahım Robert Conrad değildi" dedim. "Kimse senin siyah olduğunu bilmiyor" dedi. "Barry herkes benim siyah olduğumu biliyor" "Tamam sen sadece filmde oyna, herşey yolunda gidecek"

Yani filmdeki zenci-beyaz esprileri sizi sıkmadı mı?İlk sahneyi okuduğum da ,şu Branagh'ın karakterinin [güneyli aksanını taklit ederek], "Evet Mr. West bu tek renkli işlemlere renk eklediğiniz için size çok teşekkür etmek isterim" dediğinde bunu çok sevdim.

Irkçılığı o açıdan konu alması hoşuma gitti. Birkaç sahnede daha buna benzer diyologlar vardı ve düşündüğüm zaman, bunu ya insanlar çok gülünç bulacak yada hayatlarının sonuna kadar nefret edecekler dedim.

Film, aynı Blazing Saddles filminin yarattığı etkiye sahip. Bu tarz şeyler benim için çok eğlenceli. "Büyük Will Haftasonunda" insanların ne düşündüğünü göreceğiz. Umarım insanlar bunu komik bulur.

Sonnenfeld,sizinle çalışmaktan çok keyif aldığını söylüyor. Siz onun hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beni aslında hiç olamayacağım kadar komik gösterebiliyor. Men In Black'teki ve bu filmdeki mizah, tamanen Barry Sonnenfeld'in bakış açısı.

Barry dünyaya çok değişik ve hayret verici şekilde eşsiz bir pencereden bakıyor. Benim hiçbir zaman veremeyeceğim performansları, almasını iyi biliyor.

Duyduğumuza göre tekrar birlikte çalışma imkanınız varmış.(Bu röportajdan sonra Will Smith yine Barry Sonnenfeld'in yönetmenliğinde Muhammed Ali'nin hayat öyküsünde oynamak için anlaşma imzaladı.)
Bu gelecek sene yapmak istediğim bir proje. Gerçekten bunu heyecanla bekliyorum. Muhammed Ali ile tanıştım ve bana bu filmde gerçekten oynamamı istediğini söyledi. Şampiyon sizden böyle birşey istediğinde bu çok heyecan verici. Sanırım role hazırlanmam için bana,10 ay ile 1 yıl arasında bir zaman gerekiyor.

Herkes sizin her zaman çok neşeli olduğunuzu söylüyor. Bunu nasıl başarıyorsunuz?
[Gülüyor.] Yaptığım işten zevk alıyorum. Hayatımı seviyorum. Her sene 4 Temmuz'da vizyona giren filmlerimi ve video kliplerimi seviyorum. Filme giderken kovboy şapkaları giymek isteyen çocukları görüyorum. Şu anda şikayet edebileceğim hiçbirşey yok. Ailemin sağlığı yerinde ve kariyerim iyi yolda. Şu anda bulunduğum yerde olduğum için minnettarım. Üzüntülü olmak için pek fazla neden göremiyorum.