Julia Sbiles İle yapılan mükemmel bir söyleşi..........


1754942458 - Julia Sbiles İle yapılan mükemmel bir söyleşi..........
-------------------
Julia Sbiles: Karakterlerim yoluyla saldırganlığıını dışa
vııruyorum

-

Ajanda
Stiles The Bourne Ultimatum / Son Ültimatomdun Fas'ta ve Avrupa'da geçen yoğun çekim temposunun yorgunluğunu yeni yeni üzerinden atıyor. Bilindiği üzere filmde CIA ajanı Nicky rolünde Matt Damon'a eşlik ediyor kendisi. Oyuncu sırada Sylvia Plath'ın The BellJar uyarlamasında yer almak için can atıyor. Tabii önce yönetmen koltuğuna uygun bir kişi bulunması lazım...
---
SÖYLEŞİ JAMIE RUSSELL
--
Oyun yazarı David Mamet'ın yazdığı, Re-Animator'm yaratı*cısı Stuart Gordon'ın yönettiği £dmond'da oynadınız. Bu çılgınca bir iş birliğine benziyor...
Aynen öyle. Uzaktan bakıldığında öyle görünüyor en azından. ***ual Perversity in Chicago (Mamet'in bir oyunu) ilk defa sahnelendiğinde yönetmenliğini Stuart Gordon yapmıştı, eski dostlar yani. Projeye şöyle dahil oldum; o sırada Londra'da Oleanna adlı oyunda oynuyordum, William H. Macy (Edmond'un başrol oyuncusu) oyunu izlemeye geldi ve film için hazırlığa başladığından bahsetti.
----
Projede ilginizi çeken şey neydi?
Rolüm küçük ama William H. Macy ile 20 dakikalık kesintisiz bir diyalogum var. David Mamet çok hır*çınca yazabiliyor. Düşündüm ki, hiç değilse Mamet'in diyaloglarının nasıl okunması gerektiği konusunda bir eğitim olur benim için. İşin niteliği her zaman niceliğinden daha önemlidir.
---
Edmond kesinlikle rahatsız edici bir film. Daha önce korku filmlerinde rol almadınız pek, neden?
Korku filmlerinde korkuyörmüş gibi yapıp koşuş*turmak haricinde oyunculara pek iş düşmez. Psiko*lojik açıdan hiç ilginç değil.
---
Yani Stuart Gordon'ın sıradaki filmi House ofRe-on/motor'da zombilerle savaşmayacaksınız öyle mi?
Hayır... Ama Shaun Of The Dead 2 olsaydı savaşır*dım. O adamların büyük bir hayranıyım. Yalnız Shaun 2'de zombi değil, zombi savaşçısı olmam lazım. Zombilik çok fazla makyaj gerektiriyor.
--
lnterview With The Vampire / Vampirle Görüşme1 deki küçük kız rolünü neredeyse siz alıyordunuz, değil mi?
Evet, ilk başta rol benimdi.
---
Rolünüzü çalan Kirşten Dunst'ı sonradan affettiniz mi?
Kesinlikle affettim! Bu konuda hiç üzülmedim çünkü film hayatımı çok erken değiştirecekti. O kadar erken bir yaşta o değişimi yaşamak istemez*dim. Olayların gelişiminden çok memnunum.
---
Perdedeki varlığınız her zaman kuvvetli görünüyor. Gerçek hayatta da böyle misiniz?
Karakterlerim yoluyla saldırganlığımı dışa vuruyo*rum. Aslında oldukça rahat birisiyim. Bu zayıf olduğum anlamına gelmiyor tabii. Bence sessizliğin çok güçlü bir yanı var, bu yüzden sesimi nadiren
yükseltirim. İstediğim şeyde kararlı ve inatçıyım-dır. Biraz huysuz bir yanım da var. Özellikle aptal ve kaba insanlara tahammülüm yoktur.
---
Geçtiğimiz aylarda ilk senaristtik ve yönetmenlik deneyimi*niz olan Raving'ı gerçekleştirdiniz. İyi bir deneyim miydi?
Müthiş bir deneyimdi! Her dakikasını ayrı sevdim. Kafamda tahayyül ettiğim şeyleri izlemek ve yazdı*ğım cümleleri oyuncuların ağzından duymak çok heyecan vericiydi. Sorumluluk alma zorunluluğunu çok sevdim. Eğer oyuncuysamz bir başkasının sizi yönlendirmesine izin veriyorsunuz ancak iş yönet*menliğe geldiğinde programı belirleyen ve sorunları çözen kişi siz oluyorsunuz.
---
Son Ültimatom nasıl olacak? Nicky neler yaşayacak?
Bu filmde Nicky'nin durumu biraz daha karmaşık. CIA ile ilişkisine devam edip etmek istemediğine dair bir karar vermek zorunda kalıyor. Yürütülen operasyon kuşkulu bir hal alıyor ve artık bunu onaylayacağından emin olamıyor. Kaçıp canını kur*tarmak için bir yol bulmaya çalışıyor...
---
Jason Bourne ile Nicky arasındaki ilişki hakkında birtakım söylentiler var...
Bu ilişki tanımından ne anladığınıza bağlı! (Gülüyor) Nicky, son filmde kendisini öldürmediği için Jason'a güvenebileceğim düşünmeye başlıyor. Jason'ın da ona güvenmesi lazım çünkü Nicky bir çok konu hakkında bilgi sahibi. Herkesten önce Nicky vardı, Jason'ın eğitim safhasında bile Nicky oradaydı. Jason hafızasını tekrar kazanmaya çalışı*yor ve ona yardımcı olabilecek tek kişi Nicky.
--
Yani esas öykünün altında akan bir aşk hikayesi falan yok?
Beklediğiniz türden bir hikaye değil -ki bu bence iyi bir şey. Bu filmin diğerinin bittiği yerden devam ettiğini hatırlamanızda fayda var. Jason'ın kız arka*daşı henüz yeni öldürülmüş, bunu kolayca atlatıp başkasıyla olması, karakter için pek artı puan sayıl*maz. Bir elektriklenmenin olacağım söyleyebiliriz.
---
Bu bölümde biraz olsun eğlendiniz mi bari?
Silah eğitimi sırasında çok eğlendim! Nicky'nin CIA'de alacağı türden bir eğitimdi. İşin güzel yanı, sahte bir silah kullanmadan önce gerçek bir silahla pratik yapmanız gerekiyordu. Filmde sadece 9mm kullandım ama eğitim esnasında daha büyük silah*lar deneme fırsatı yakaladım! 01

------