dir c w park - Chan-Wook Park ile RöportajGüney Kore'li yönetmen Chan Wook Park'ın son filmi Oldboy, bu yılın isminden en çok sözettiren filmlerinden biri oldu.
Sebebini bilmeden 15 yıl boyunca hapis tutulan adamın intikam öyküsü, Cannes'da ikinci büyük ödül olan Grand Prix'yi kazandı.
Filmin, Cannes'da Jüri başkanlığı yapan Quentin Tarantino'yu çok heyecanlandırdığı ve tanıdığı herkese filmden bahsettiği biliniyor. Kill Bill'in yönetmeni belki de bu filmde kendi filmlerinden birşeyler buldu.
2000 yılında çektiği Joint Security Area ile ismini duyuran, daha sonra Sympathy For Mr. Vengeance ile intikam üçlemesinin ilkini çeken 41 yaşındaki yönetmen, soruları cevaplıyor.


Üniversitede filozofi bölümünden mezun oldunuz. Bunun filmlerinize nasıl bir etkisi oldu?

Aslında ilk hayalim bir sanat eleştirmeni olmaktı. Güzel sanatları derinlemesine inceleyebilmek için filozofi eğitimi almak istedim. Ama bulunduğum üniversitedeki filozofi departmanı dört yıl boyunca güzel sanatlar üzerine sadece tek bir ders verdi. Bu yüzden sanat eleştirmenliği konusundaki hedefimi gerçekleştiremedim. Ancak filozofi eğitiminden öğrendiğim en önemli şey, her konunun derinliklerine inerek araştırmayı öğrenmek oldu. Dünyaya daha radikal bir gözle bakmaya başladım.
İngiliz Sight & Sound dergisinde verilen bir haberde, Cannes Film Festivalindeki juri üyelerinden Tilda Swinton'ın, Quentin Tarantino'nun bundan sonraki filmlerinde Olboy'dan birşeyler çalabileceği konusunda sizi uyardığı yazıldı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tarantino başka filmlerden beğendiği şeyleri kendi filmlerinde kullanarak aslında o filmlere dikkat çekiyor. Bu açıdan ben böyle bir davranışı "çalmak" değil "saygı duymak" şeklinde yorumlarım. Zaten Tarantino'nun kendisi de bana bu yönde birşey söylemedi. Swinton sadece böyle birşey yapabileceği konusunda bir espri yaptı.
Tarantino'nun Oldboy'a hayran olduğunu biliyoruz. Onunla birlikte Hollywood'da çalışmayı düşünür müsünüz? Aynı zamanda Hero'nun Amerika gösteriminde etkili olduğu gibi Oldboy'un Amerika gösterimi için de kampanya yapmayı düşünüyor mu?

Amerika'da film yapmayı düşünebilirim. Açıkçası bu konuda pek kararlı değilim. Ancak anlatacak iyi bir hikaye bulduktan sonra hiçbirşey imkansız değil. Tarantino ile birlikte çalışmayı şu an için düşünmüyorum çünkü bana böyle bir teklifte bulunmadı. Oldboy'un Amerika gösterımi için kampanya yapması konusunda ise, böyle birşey duymadım.
Oldboy, bir Japon mangasından uyarlandı. Neden bu hikayeyi seçtiniz? Film mangayı ne kadar yakından takip ediyor?
Hikayedeki kahramanın (Oh-Daesu), kendisine bunu yapanlardan saklanmaması ve kaçmaması, tam tersine bunu yapanla yüz yüzle gelmesi ilgimi çekti. Film bittiğinde mangadan çok daha değişik oldu. Olayların ve diyaloğun %90 oranında farklı olduğunu söyleyebilirim. Ancak hikayenin temeli benzer. İntikam teması mangada mevcut.İntikam teması ile büyülenmiş gibisiniz. Bunun sebebi nedir?

İntikam muazzam bir enerji ve tutku gerektiren bir duygu. İntikam peşinde koşan kişi, günlük hayatındaki her zevki bir kenara atmak zorunda. İntikam duygusu başka bir tür zevk getiriyor, ama sonunda bu zevk hiçbir işe yaramıyor. İntikam peşinde koşan kişi amacına ulaşıp intikamını alsa bile, bu uğurda kaybettiklerini geri getiremiyor. İşte intikam duygusunda böyle büyük bir paradoks var. İnsanın bütün enerjisini ve tutkusunu sonunda hiçbir yere ulaşmayan bir olaya odaklaması beni çok çekiyor.
Oldboy, intikam üçlemenizde, Sympathy for Mr Vengeance'den sonraki ikinci film. Üçüncü film nasıl olacak ve üçleme nasıl tamamlanacak?
Üçüncü film Sympathy for Lady Vengeance. İlk film olan Sympathy for Mr. Vengeance'deki adam kaçırma temasını ve Oldboy'daki hapsedilme motiflerini içinde barındıracak ama bu ikisini tamamen değişik bir konsepte dönüştürecek. Joint Security Area'da başrolü oynayan Lee Yeong Ae filmin ana karakteri.


Bazı aleştirmenler Oldboy'da çok fazla şiddet olduğunu söylediler. Şiddet sizin için ne ifade ediyor?

Şiddet insanları yokediyor. Herkes bunun farkında. Benim odaklandığım konu, şiddetin sadece şiddet uygulanan kişiyi değil, aynı zamanda şiddeti uygulayanı da yoketmesi. Esas amacım, şiddet uygulanan kişinin vücudu ile şiddeti uygulayanın kişiliğinin birlikte yokoluşunu seyirciye aktarmak.
Oldboy, başroldeki Choi Min Sik ile ilk birlikteliğiniz. Kendisi klasik oyunculuk eğitimi almış biri. Senaryoyu yazarken direk olarak onu düşünerek mi yazdınız?
Ollboy'u çekmemin ilk sebebi Choi Min Sik'dir. Sorduğunuz soruya gelince, evet senaryoyu yazarken özellikle kendisini düşünerek yazdım. Senaryoda düzeltmeler yapmam gerektiği zaman, kendisinin fikrini aldım ve bunların bazılarını ekledim. Choi Min Sik'in Asya'nın en önemli oyuncularından biri olduğuna ve tarihte çok iyi bir yere ulaşacağını düşünüyorum. Onu Amerikan sinemasından Al Pacino ve Sean Penn'e benzetiyorum.


Filmin tarzının ve görünüşünün Choi Min Sik'in karışık ve özensiz haldeki saç stilinden geldiğini söylediğinizi okuduk. Bunu bir espri olarak mı söylediniz?

Saç stilini gördüğüm ilk anda Oldboy'un ne tarzda çekileceğine karar verdim. Düzensiz görünen ve gerçekçilik sınırlarını biraz da olsa aşan bir tarz.
Takeshi Miike ve Fruit Chan ile birlikte Three – Extremes adlı korku türündeki filmde bulunan "Cut" adlı bölümü yönettiniz. Korku filmleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Korku, geleneklerin sağlam bir şekilde yerleşmiş olduğu bir tür. Bu gelenekleri değiştirmeyi başarmak benim için önemli birşey olurdu. (İntikam üçlemesinden sonra sıradışı bir vampir filmi çekmeyi planlıyor)


Eşiniz ve kızınız sizinle birlikte festivallere katılıyor. Filmlerinizi izliyorlar mı? Oldboy hakkında ne düşündüler?

Filmlerimin planlama, senaryo yazımı, oyuncu seçimi ve montaj dönemlerinde eşimle görüş alışverişi yapıyorum. Kendisi çok iyi bir zevke sahip bir evkadını ve hayatımdaki en önemli sanatsal partnerim. Filmlerim içinde en çok kısa filmim "Cut"ı seviyor. 10 yaşındaki kızım ise henüz filmlerimi izlemesine izin vermediğim için devamlı yakınıyor.
Kore'nin Kuzey ve Güney olarak bölünmesi ilginç hikayeler ortaya çıkmasında etkili oldu mu?
Kore toplumu çok değişken, gürültülü, karmaşık, hareketli ve aktif. Kuzey ve Güney olarak bölünmesi sebeplerden yalnızca biri. Kısaca söylemek gerekirse, Kore yaşaması zor ama heyacan verici bir yer. Bu yüzden bu kadar çeşitli filmler çıkarabiliyoruz.
__________________