mel gibson - Mel Gibson ile Röportaj

The Patriot daha önce oynadığınız Braveheart karakterinin Amerikan Devrimine uyarlanmış versiyonu gibi sanki. Siz senaryoyu okuduğunuzda bu benzerlikleri görmüş müydünüz?

Tabii ki benzerlikler var, olması normal, çünkü zulme karşı açılan bir savaştan bahsediyorsunuz. Bence benzerlik bu olay. Bu farklı bir hikaye çünkü çocuklar söz konusu.

Oynadığınız karakterin de aynı sizin gibi 7 çocuğu var.. Bu sizin işinizi kolaylaştırdı mı?


Bir çok aktör ebebeyn rolünü oynarken gerçekten çok zorlanıyor. Çocuklarını ne kadar çok sevdiklerini göstermek istiyorlar. Fakat bu o şekilde olmamalı, daha anlaşılır olmalı. Yapmacık olanları bir mil öteden TV izlerken bile ayırtedebilirim.

Karma, The Patriot'un büyük bir parçası. Martin kendi günahlarının geri dönüp onu avlayacağı fikrinden çılgına dönmüş birisi.

Benimde senaryoyu okuduğumda en sevdiğim kısım bu oldu ve bunun üzerine gittim. Martin'in anahtarı buydu işte. Bu, babalığa ve korkularınıza dair bir anahtar. Ben bu fikri onların birleştiği yer olarak gördüm ve üzerine gittim.

Siz bu karanlık kısımları sevdiniz değil mi?

Bence daha ilginçtiler, sizce değil mi? Çoçuklar sonuçta bu gibi şeyleri öğrenirler, onlara her zaman Bambi'yi veya kuşlarla çiçeklerin beraber şarkı söylediklerini anlatamazsınız. Ben kabusları severim ve iyi geliştiririm.


Karmanın babalığın anahtarı olduğunu söylediniz, nasıl yani?

Artık ailemi uzun süre yalnız bırakmıyorum. 5 yıldır bu böyle. Bunun yaşlanmayla bir ilgisi var sanırım. Bir anda yok olacaklarmış gibi geliyor, benim en büyük korkularımdan biri de bu. Ailenizden uzak kalınca bazı şeyler kopabiliyor. Bu umduğuzdan daha büyük bir korku veriyor bence.

Bundan dolayı mı bir baba ve koca olarak yüklendiğiniz sorumlulukları daha ciddiye alıyorsunuz?

Evet, komik bir olay, değil mi? Birazda korkutucu tabii. Evet, korku aileden dolayı oluyor, sahip olduğunuz ve olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu farketmenize bağlı. Üzücü haber ise bunun her zaman böyle sürmemesi. Bunu çok düşünüyorum. Fakat hata yapıyoruz ve öğreniyoruz. Yaşam bu.

Pişmanlıklarınızdan ve hatalarınızdan çocuklarınıza bahsediyor musunuz?


Bu gibi konuları onlarla konuşmaya dikkat ediyorum. Raydan çıktıklarını görürsem "Biliyorsun, ben bunu yaptım. Sana söylemem gerek, buna değmez." diyorum.

Neler yaptınız mesela?

Eh, bilirsiniz işte. Çok içki içtikten sonra arabaya binmiştim. Ve bu gerçekten çok aptalcaydı. Bundan bahsederim onlara ve "Yapmayın" derim. Bu karmanın çalışma prensibini göstermek içindir, yanlış ve doğru arasındaki fark ve nasıl doğru yolu seçmeniz gerektiği.

Geçen yıl 7. çoçuğunuz Tommy doğdu. Yeniden çoçuk bezi değiştirmek nasıl bir şey?

Mükemmel. Ben ve eşim başedebilirmiyiz diye merak ediyorduk. Fakat mükemmel bir olaydı.