Harrison Ford Photograph C12142367 - Harrison Ford ile Röportaj

Son filminiz Random Hearts "romantik bir gerilim" olarak adlandırılıyor. Film ne derece romantik?

"Aslında Dustin Hoffman için yazılmış bir rolü oynamak isterim...Başka biri için yazılmış olan rolü oynamak çok daha zorlayıcı olurdu."

Bunu söylemek çok zor. Film çok sert ve değişik ama romantik değil. Romantik bir bölüm var ama bu karakterler güzel bir olayla tanışmıyorlar. Birbirleriyle ilişkileri de alışık olduğumuz romantik filmlerdekilerden çok daha sert.

Filmde yoğun bir duygusal acı var.

Evet, acı ve bundan alınan ferahlama var. Ama bu acı sizi bunaltıcı bir duygu veya olumsuz bir deneyim değil.

Sizi bu filme çeken neydi?

En çok beğendiğim şey filmdeki duygusal yoğunluk oldu.

Bu filmde sizi en çok zorlayan bölüm neydi?

Sydney Pollack'ı (yönetmen) tatmin etmek.

Zor beğenen biri mi?

Evet. Demek istediğim en iyi anlamda bir mükemmeliyetçi. Kendisine karşı da bize olduğu kadar sert davranıyor.
Filmdeki karakter ilişkilerinin detayları filmin konusunu oluşturuyor. Bu yüzden filmi dramatik açıdan ilginç bir şekilde çekmeniz gerekiyor. Dram filmlerinin doğası, filmin akıcı bir şekilde gitmesidir. Ve eğer hikaye karakterlerin doğası ve ilişkileriyle ilgili ise her sahnede yeni birşey meydana getirmeniz gerekir.

Gerçek hayatta sizden iyi bir polis olur muydu?

Benden mi? Evet Belki. Oyuncuların, yönetmenlerin, gazetecilerin olduğu gibi birçok değişik polis de var. Genellemelere gitmek her zaman hata olur.

Bir yerlerde oyunculuğa ara verdiğiniz dönemde marangozluk yaptığınızı okumuştum. Bu doğru mu?

Tam anlamıyla değil. Oyunculuğa hiç ara vermedim. Marangozluğa sadece önüme gelen her role muhtaç kalmamak için başladım. Kendime ek bir gelir sağlayarak TV dizilerinde oynamaktan kurtulmuş oldum. O zamanlar dizilerde yüzümü eskittiğimi düşünüyordum. Tabii bugünlerdeki TV dizileriyle o zamankiler arasında büyük fark var.

Hiç en tanınan ve en popüler film yıldızı olmayı hayal etmiş miydiniz?

Bir oyuncu olarak geçimimi sağlamaktan başka bir amacım hiç bir zaman olmadı. Hiç bir zaman yıldız olacağımı düşünmemiştim. Her zaman kendimi bir karakter oyuncusu olarak gördüm.

Oyunculuğa ilk olarak ne zaman ilgi duymaya başladınız?

Üniversitede filozofi bölümünün son sınıfındaydım. Mezuniyet ortalamamı yükseltmek için bir ders arıyordum ve drama dersine almaya başladım. Ama dersten geçemedim. Özellikle sınıfın ortasında kalkıp rol yapmak beni çok korkutuyordu. Bu korkumu yenmek için olayın üstüne gitmeye karar verdim.

Daha sonraları bir şekilde canlandırdığım karaktere uyum sağlamayı ve kendi düşüncelerimden arınmayı sağlayan bir yol buldum. Beni özellikle etkileyen şey bir grup insanla birlikte, bir süre bir konu üzerinde çalışmak, sonra tamamen başka bir yerde yeni bir konu üzerinde çalışmaktı. Bir aktör olarak bir çok kişinin yaşamına girebileceğimi gördüm.

Peki bu gerçekten de böyle oldu mu?

Evet. Bu benim aktörlükte en sevdiğim yanlardan biridir. Devamlı yeni insanlarla yeni ilişkilerle ve yeni fikirlerle karşı karşıya kalıyorsunuz.

En çok hangi rolünüzü veya karakterinizi beğeniyorsunuz?

Hepsi birbirinden çok farklı. Bir karakter diğerinden tamamen farklı. Bu size hangi çocuğunuzu daha çok sevdiğinizin sorulması gibi. Benim dört çocuğum var ve hepside birbirinden çok farklı.