Carrie Anne Moss Photograph C12149271&ampusgAFQjCNESq30WWdrSKzgblMERcnd2kzJWRg - Carrie Anne Moss ile Röportaj

Lasse Hallström'ün yeni filmi Chocolat'da oynadınız. Çikolatayı sever misiniz?

Evet kesinlikle. Filmin premier gösteriminde küçük kaplarda sıcak çikolatalar vardı ve size ne kadar güzel olduklarını anlatamam. Çikolata güzel olduğu zaman çok güzedir
.

Sevgililer gününde size çikolata alan bir erkeğin şansı olabilir mi?

Sanırım bu değişken bir durum. Kocamın kesinlikle şansı olurdu. Ama onun zaten her şekilde şansı olurdu.

Şimdiye dek aldığınız en iyi Sevgililer Günü hediyesi nedir?

Dürüst olup kendisine büyük hediyeler alınan biri olmadığımı söylemeliyim. Kalbime giden yol kesinlikle hediyelerden geçimiyor. Deneyimler, hediyelerden çok daha anlamlı. Sevgililer gününde aldığım bir hediye aklıma gelmiyor.

Siyah çikolata, sütlü çikolata veya beyaz çikolata? Hangisine düşkünsünüz?

Sütlü çikolatayı severim. Her zaman benim favorim olmuştur. Her tür çikolatayı yiyebilirim ama sütlü çikolata en sevdiğim. Fındıklı olursa daha çok severim.

Eşinizin adının Seve Roy olduğunu ve bir oyuncu olduğunu biliyoruz. Bize biraz ondan bahseder misiniz?

Hepsi bu kadar. Size söyleyeceğim de bu.

Ne kadar zamandır evlisiniz?

Bir yıldan biraz fazla.

Evliliğin anahtarı nedir?

Bunu söylemek için henüz çok yeni evliyim. Ama kesinlikle seviyorum.

Cadılar Bayramında, Matrix'deki Trinity karakteri gibi giyinen tüm kadınlar için ne diyeceksiniz?

Bunu bilmiyordum. Gerçekten doğru mu? Güzel. Çok güzel. BEn Cadılar Bayramında evde oturup film seyrettim.

Kendinizi bir seks sembolü ve örnek alınacak bir kişi olarak görüyor musunuz?

Hayır. Sadece kendim gibi hissediyorum ve kişiliğimi çok ciddiye almıyorum. Örnek alınma olayını büyük bir onur olarak kabul ediyorum ve sorumluluğunu hissediyorum ama söyleyeceğim veya hissedeceğim şeylerin çok önemli olduğunu düşünmüyorum.

Matrix'de ve devam fimlerinde oynamak için içinizdeki bu büyük isteğin sebebi nedir?

Matrix harika bir filmdi ve arkasında büyük bir filozofi yatıyordu. İnsanlar inanılmaz güzel tepki verdiler ve bunun sebebini anlayabiliyorum. Hepimiz hayatın nasıl olduğunu düşünüyoruz, işlerin nasıl yürüdüğünü, başkaları taafından nasıl kontrol edildiğimizi ve özgürlüğü arıyoruz. Diğer bir kesim içinse film harika dövüş sahneleri ve aksiyondan ibaret ama ben çok daha derin olduğunu düşünüyorum.

Sizce bu, manevi değeri olan bir film mi?

Kesinlikle.

Matrix'teki bir eşitlik sözkonusu.

Eşitlik harika birşey. Bazen harekete geçmemiz için bize birinin cesaret vermesi gerekir. Matrix'te sevdiğim şeylerden biri de Neo'nun diğerleri tarafından desteklenmesi ve Trinity'nin ona güvenmesi sayesinde onun da kendine güvenmesiydi. Bunu kendi özel hayatımda başkalarına yaptığım ve başkaları da benim için yaptığı için anlamını biliyorum. Hayatı, başkalarının etkisi ve yardımı olmadan düşünmek yanlış olur. Kurtarılma negatif bir şey olarak görülebilir ama ben öyle görmüyorum.

CarrieAnneMoss3 - Carrie Anne Moss ile Röportaj


Hangisi daha kolay, röportaj yaptırmak mı yoksa Oscar töreninin sonuna kadar oturmak mı?

Tanrı aşkına. İkisi de keyifli bir şey değil. Burada oturup aynı şeyleri söylemek de çok ilginç bir şey.

Son birkaç ay içinde hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu ?

Sevdiğim insanları ve yerleri artık yeterince göremiyorum. Aslında hayatımı ilginç hale getiren de, bakış açımın sürekli değişiyor olması. Yoksa durmadan aynı olayları dönerek yaşadığım monoton bir hayatım olurdu. Yani pek şikayetçi değilim.

Bu başarıyı bekliyor muydunuz?


Bu aslında biraz gülünç çünkü bazı insanlar sizi kendini beğenmişlikle suçluyor. Bazılarının gözünden bakıldığında başarıyı bekliyormuş gibi bir izlenim bırakmış olabilirim. Asla başarıyı beklemedim ama sonunda bir başarı kazandığımda bu beni şaşırtmıyor çünkü bu işe ne kadar emek verdiğimi biliyorum. Hayatımdaki fantezimi tamamlamak için -ki bu seçtiğim sanat dalında en üst seviyede çalışmaktır- buna alışmalıyım.

"Asla başarıyı beklemedim ama sonunda bir başarı geldiğinde bu beni şaşırtmıyor. Çünkü bu işe ne kadar emek verdiğimi biliyorum."

Oscar'a aday gösterilmek sizin için bir fantezi mi?

Size şunu söyleyeyim: Oscar adaylığı benim için çok önemli bir olay, büyük bir şeref. Çok uzun, gözönünde bir kariyere sahip olan ve bu başarıya ulaşamayan birçok kişi biliyorum. Bu konuda çok son derece minnettarım. Bundan sonra ne kadar kötü işler yaparsam yapayım, kariyerimin sonuna kadar ben, Oscar'a aday gösterilmiş bir oyuncu olmaya devam edeceğim.


L.A. Confidential'dan The Insider'a ondan da Gladiator'e: Bu şans mı yoksa kader mi?

İkisinin bir kombinasyonu, sizce de öyle değil mi? Yaptığım seçimlerde aktif bir rol oynuyorum.

Senaryoda bazı değişiklikler yaptırmışsınız?

Bana ellerindeki senaryoyu verdiklerinde, yeterince iyi değildi. Fazla moderndi. Ama bir fikirleri vardı: Ridley Scott, milattan sonra 185 yılı ve Romalı bir general. Bu büyük organizasyona katılmak, benim için kaderin bir oyunu oldu.

Senaryoları sık sık değiştirir misiniz?

Bunu genelde yapmam. Elimde bir senaryo olmasını ve ne yapacağımı bilmek isterim. Sözlerinizi ezberlemek ve doğru şekilde söylemek işin %95'idir.

L.A. Confidential sizi bir seks sembolü haline getirdikten sonra, tek bir rol ile özdeşleşmek başka tip roller almanıza engel teşkil etti mi?

Aslında bu yakında olmaya başlayacak. L.A Confidential'da oynama sebeplerimin ilki, daha önce takdir edilmesi gereken birçok rolde oynamış olmam ama kimsenin dikkatini çekemememdi. Ama bu fim için stüdyonun tahminleri tutarsa bu değişecek. Bu da benim seçimlerime bağlı olacak.

Bunlar?


Şu anda çekimleri devam eden filmde işimi oldukça zor bir hale getirdim. Bu Taylor Hackford'un (Şeytanın Avukatı) yönettiği Proof Of Life adlı bir film ve Meg Ryan ile birlikte oynuyorum. Sadece kendi başıma konuşan ve rehineler için arabuluculuk yapan birini oynuyorum. Bundan sonraki rolüm ise Jodie Foster'ın yönetmenlik yaptığı, 1930'lu yıllarda geçen Flora Plum adlı film. Clare Danes'inde oynadığı filmde bir canavar rolündeyim ve büyük ihtimalle tüm göreceğiniz iki adet göz olacak.

Bir Taylor Hackford filminde oynamanız için kararınızda ne etkili oldu?

An Officer and a Gentleman'ı (Subay ve Centilmen) gerçekten sevmiştim. Hackford'un yaptığı bir belgesel olan Hail, Hail, Rock 'n Roll'u da çok beğenmiştim. Sizi heyecanlandıran insanlarla birlikte çalışmanız oldukça doğal.

Öyle gözüküyor ki ilginç ve egzantrik yönetmenlerle çalışmaktan hoşlanıyorsunuz.

Öyle mi?

Michael Mann?

Başkalarının bu kişileri garip veya çalışılması zor bulması beni ilgilendirmiyor, bunlar bana uygun. Eğer bu işi yapabileceğinizin en iyi şeklinde yapmak istiyorsanız bu kişilerle çalışmalısınız.


Şu bir gerçek ki,hiç bir zaman Hollywood'a ayak uydurmadınız. Ancak bu endüstride birçok kişi kendi istediğiniz değil insanların istediği biri olmanızı ister.

Size söyleyeyim. Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) için deneme çekimine katıldım ve yönetmenle görüşmeyi başaramadım. Senaryoyu gerçekten sevmiştim, yapımcıların önünde rolümü oynadım ve odayı terkettim. Bir yapımcı beni koridorda yakaladı ve şöyle dedi "Akıllı davranmak zorundasın. Toplantılarda bu kadar dürüst ve doğru olursan kimse seninle ilgilenmez. Sana tavsiyem Amerikan aksanı ile konuşman ve kimseye Amerikalı olmadığını hissettirmemendir." Ben de ona "Biliyor musunuz bayan, eğer odaya girip, bana bir rol vermesi için yönetmenin istediklerini yapsaydım, onunla asla çalışmazdım çünkü onun tam bir aptal olduğunu düşünürdüm." dedim. Oyunculuğun ne demek olduğunu anlayan bir yönetmenle karşılaştığım zaman onunla birlikte çalışırım.

ca moss - Carrie Anne Moss ile RöportajSizi bu çılgın komedi filminde oynamaya iten ne oldu?

İki şizofrenik karakterin aynı insana aşık olma fikrini gerçekten çok sevdim. Filmde, hem iki karakteri oynayabilir hemde birbirleriyle karşılaştırabilirdim. Bu geriye dönüp hiç bir şeye umursamadan seyircilere istediklerini vermek demekti. Güzel bir zaman geçirdim.

Bu sizin Farrelly kardeşlerle ikinci filminiz. (Dumb and Dumber ilk filmiydi) Siz komedi konusunda onlarla aynı zevki paylaşıyorsunuz. Bu gibi fikirlerle üçünüz nasıl biraraya geliyorsunuz?

Genelde filme hazırlanmak için bir iki saatliğine karavanıma gidip uyuşturucularımı alırım. Ve sonra çıkıp onlara "evet, hangi hasta, sapık fantaziyi yapmamı istiyorsunuz" derim.

Bu gerçek cevabınız mı?

Gerçek, sizin içinizden ne geldiğidir. Filmde ırkçılık veya bu türden sinirlenebilecek bir çok şey bulabilirsiniz ama bunların hepsi saçma. İnsanlar iyi düşüncelerle doludur ve filmi böyle görürler.

Yani bu şekilde oluyor. Güldürmek için yapmayacağınız şey yok mu?

Hııııımmmm... hayvanlık yapmam diyecektim ama onu da yaptım. Sınırı nedir bilmiyorum. Bu filmdeki tavuk sahnesindeki gibi, ilk gördüğümde zor bir şey demiştim ama birkaç kez seyircilerle birlikte izlerken onların istediklerinin bu olduğunu anladım.

Fakat sizinde bazı sahneler hakkında "acayip" düşünceleriniz olmuştur, mesela Hank'in bebek emziren bir anneden süt emmeye çalışması gibi.

Evet bu çok utanç vericiydi. Tam bir paparazzi gazetesi başlığı olurdu değil mi?
Tabular var, bunlar insanın seksüel kimliğini gizlemesi filan gibi değil. Bende bu Jimmy Swaggart tipi yok. Bilirsiniz işte, insanlar parmaklarıyla işaret ederek bu çok kötü bir şey derler. Asıl o insanların içi kötüdür. Bundan dolayı kendilerini başka insanlarda görmekten nefret ederler.
Bir çok kabul etmemiz gereken kötü bilinen şeyler var. Mesela herkesin mastürbasyon yapması ama kimsenin "hala" konuşamaması. Fakat bunları komediye dökerek anlatmanın yolları var.


Peki sizin canınızı sıkan şeyler nedir?

Başkalarının ve de benim hayatımın teşhir edilmesine karşıyım, bu kimseyi ilgilendirmeyen ve özel olan şeyler.

Renée ile olan ilişkiniz gibi mi?

Bunun fazla bir kısmını paylaşmıyorum çünkü tüm dünyayla paylaşılamayacak kadar özel. Demek istediğim tüm dünyaya saygı duyuyorum, insanların benin filmlerime gitmelerini seviyorum ama bu kişisel birşey.

Şöyle demem yeterli olacaktır herhalde Renee çok değerli bir insan ve çok iyi bir aktrist.


Tamam.

Bir saniye bir şey daha söylemek istiyorum. Bizim çok masum bir ilişkimiz var ve çok iyi vakit geçiriyoruz.

Senin adına sevindim.

Ve biz nişanlı değiliz, bir çok söylenti olsa dahi. Fakat şu anda çok iyi bir seviyedeyiz.

Senin bu konu hakkında fazla konuşmak istemediğini zannetmiştim.

Biliyorum, aptal gibi gözüktüm. Fakat söylemek istediğim bazı şeyler vardı