Arnold Schwarzenegger 001 - Arnold Schwarzenegger ile Röportaj

Son filminiz End Of Days'de yaşlı bir kadın tarafından dövülüyorsunz ve ağlıyorsunuz. Yenilmez Arnold'a ne oldu?

Alışılmış tarzda bir film yapmamaya çalıştık. Kahraman gelir, kötülerle savaşır ve düşmanı yokeder. Bu formül 80'lerde ve 90'larda işe yaradı ama günümüzde artık işe yaramıyor. Filmi seçmemdeki en büyük etken karakterin çok hassas bir kişiliği olması ki, bu da daha önce hiç oynamadığım bir karakter türü. Kadın 65 yaşında olmasına rağmen içindeki güç çok büyük ve beni bir bez bebek gibi fırlatıyor. Bu, filmde en çok hoşuma giden sahnelerden biriydi. Bu noktada fiziksel gücün ve silah gücünün gerçek güç olmadığını kavrıyor ve inanç gücüne yöneliyorum.

Peki ya ağlama?

Ağlama hassaslığın bir parçası. Bir oyuncu olarak ağlama rolü yapmak zor değil. Bir ailesi ve çocukları olan birinin aklına bir anda düşünceler gelir ve ağlayabilir. Benim için daha zor olan karakteri çaresiz gösterebilmekti.

Son filminizden beri geçen iki yılla beraber toplumun sizi nasıl karşılayacağı konusunda endişeleriniz var mı?

Hayır, biliyorsunuz böyle endişelenmek ve düşünmek benim yapım değil. En ufak hatamda milyonlarca, milyarlarca insan buna tanık oluyor. Bu yüzden her zaman sınırdayım. Bu tehlike bölgesinde bulunmayı seviyorum. Bu yüzden bu işi yapıyorum.

Film için Katolik Kilisesine danıştınız mı?

Katolik, Yahudi, Protestan ve bir Budist rahibi ile konuştuk. Dinler farklı ama sonuçta bu iyinin kötü ile olan mücadelesi. Filmin ilk senaryosunda şeytan silah gücü ile yokediliyordu. Ama bunun ancak inanç gücü ile mümkün olabileceğini söylediler. Bunun üzerine filmin sonu, baştan sona tekrar yazıldı ve şeytanın slahlar ve nükleer güçlerle yok edilemeyeceği, bunların zaten onun icatları olduğu vurgulandı.

Siz de bir Katolik olarak yetiştiniz. Bunun filmi seçmenizde bir rolü var mı?

Bu filmde bulunmamla bunun hiçbir bağı yok. Birincisi, iki yıllık aradan sonra büyük bir filmle geri dönmek istedim. İkincisi, milenyumu konu alan tek film olduğu için zamanlamanın kusursuz olduğunu düşündüm. Üçüncüsü de fiziksel olarak hala iyi olduğumu göstermek istedim.
Neden bu kadar ara verdiniz?


Bu iki yıllık aralığın 6 aylık bölümü bu filmin çekimlerinde geçti. Ayrıca Iron Legend adlı bir film üzerinde çalışıyordum fakat filmin yapımı durduruldu. Ayrıca özel hayatımda yapmam gereken çok fazla şey vardı. Planet Hollywood restoranlarında ve Special Olympics'te. Ayrıca bir karım ve dört çocuğum var. Sadece onlarla ilgilenmek tüm günümü alabiliyor.

Geçirdiğiniz ameliyat sizi ne kadar alıkoydu?

Üç hafta diyebilirim. Bildiğiniz gibi ameliyattan iki ay sonra yine dünyayı dolaşıp çalışmaya başlamıştım. Üstüste iki ameliyat geçirdim.

Böyle bir deneyim geçirmeniz sizi daha duygusal veya hassas hale getirdi mi?

Hiçbir etkisi olmadı. Hiç ölüm korkusu gibi düşüncelere de sahip olmadım. Tek hatırladığım doktorların bulunduğu ve benim baygın halde yattığım. Uyandığımda ise doktorlar ağzımdan boruyu çektiler, karıımn ve çocuklarımın orada olmasından mutluydum. Annem elinde bir elma tatlısıyla duruyordu.

Şeytana inanır mısınız?

Ben Tanrı'ya inanırım ve bu yüzden karşıt güç olan şeytana da inanırım. Herkesin kendi yorumu vardır ama hepimiz iyiye ve kötüye inansak daha iyiye gideriz. Bu hergün başımıza gelen birşey. Aklınıza kötü düşünceler gelir. İyiyi mi seçmelisiniz yoksa kötüyü mü?

Şeytan sizi ayartabilir miydi?

Yapacağı hiçbir teklif beni ayartamaz. Yapacağı her teklif geçici bir zevk olacaktır. İyi ve güzel olan şeyler aynı zamanda geri de tepebilir. Bu yüzden kolay yolu seçmemelisiniz. Amacınızı belirleyip hiçbirşeyin sizi yoldan çıkarmasına izin vermemelisiniz.