Kötü bir hikaye anlattım diye sponsor bulamadım

88224CA25C0CE448BFCEE278r - Raşit Çelikezer&İsmail Hacıoğlu Röportajı

Raşit Çelikezer, daha önce ‘Çocuklar Duymasın’, ‘Ayrılsak da Beraberiz’ ve ‘Sevgili Dünürüm’ gibi sevilen dizileri yönetmişti. İsmail Hacıoğlu, filmin kurgusunu çok sevdiği için projeyi hemen kabul etmiş.


İlk uzun metrajlı sinema filmi için kamera arkasına geçen ünlü dizilerin yönetmeni Raşit Çelikezer: Senaryoyu yazarken değil ama yapım aşamasında zorlandım. Kötü bir hikaye anlattığım için sponsor bulamadım..

Yönetmenliğini Raşit Çelikezer’in yaptığı ve başrollerini Bennu Yıldırımlar, Köksal Engür ve İsmail Hacıoğlu’nun paylaştığı ‘Gökten Üç Elma’ isimli filminin çekimleri tamamlandı. Kültür Bakanlığı destekli filmde, biri emekli asker, biri hayat kadını ve diğeri hırsız olan üç kişinin ilginç bir şekilde kesişen hayatları konu ediliyor. Filmde yer alan 18 karakterin 18′inin de kötü olduğunu söyleyen Raşit Çelikezer, “Kötü bir hikaye anlattığım için ne sponsor ne de ortak bulabildim. Oysa sadece kutsal kitaplara göre iyiyiz. Ben hiç dört dörtlük bir insanla karşılaşmadım” diyor.

18 KARAKTERİMİZ VAR
Raşit Çelikezer, Ortaköy’deki Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi önünde yapılan çekimler sırasında sorularımızı yanıtladı.
* Filminiz ne anlatıyor?
20′li, 40′lı, 60′lı yılları temsilen üç kuşağın birarada olduğu bir hikaye. Bir emekli asker, bir hayat kadını ve bir hırsız aynı apartmanda yaşıyor. Başlangıçta buna tahammül edemiyorlar. Fakat bir dayanışma içine girmeleri gerekiyor. Sonunda bir cinayet işliyorlar. Aslında onlar aile olmak isteyen, aile olmak için yorulan kişiler. Sonuçta da bir aile olma çabasıyla cinayeti işlemek zorunda kalıyorlar…
* ‘Ailenin kıymetini bilin’ ya da ‘Aile kutsaldır’ gibi bir mesaj vermeye mi çalışıyorsunuz?
Aslında bir mesaj kaygım yok! Benim kafamda bir dayanışma hikayesi var. Bu çerçevede toplumda her katmandan bireyler var. Derdim; bu filmi izleyen herkesin herhangi bir karakter için ‘İşte bu benim’ diyebilmesi. Kendini biraz anlatılan hikayenin içinde hissetmesi, gerçekliğe kapılması…
* Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan şekilde ‘Aile olmak için cinayet işleyebilir misiniz?’ sonucu çıkartılabilir mi?
Bu çıkabilecek onlarca sonuçtan biri. Direkt bunu anlatıyorum diyemem. Bu hikayenin içinde aşk, cinayet, korku ve gerilim var. Dramanın bütün enstrümanlarını kullanarak bir hikaye anlatıyorum. Mutlu olmak için birini öldürmek gerekiyorsa, bunun gerekliliğini anlatmaya çalışıyorum. Ama ‘İlla cinayet işleyin’ diyemem insanlara!
* İlk uzun metrajlı filminiz olması size ne gibi sorumluluklar getirdi. Omuzlarınızdaki yük arttı mı?
Yüküm bir parça arttı. Yapımcı olarak ilk filmim, yönetmen olarak ilk uzun metrajlı sinema filmim. 8-10 yıldır çalıştığım ekibimle çalışıyorum. Bu anlamda kendimi çok rahat hissediyorum. Oyuncular da benim eskiden beri arkadaşım. Bu hikayeyi yazarken yanımda olmalarını istemiştim. Onlar da sağ olsunlar oynadılar filmimde. Ama yapım anlamında çok zorlandım. Kötü bir hikaye anlatıyorum ve kötü hikayeye kimse ortak da olmuyor, sponsor da…
Gördüğüm ya da yaşadığım şeyler

Hikayeyi yazarken nelerden beslendiniz?
Filmde yazdıklarımın hepsi, daha önce gördüğüm ya da yaşadığım şeylerle alakalı. Farklı bir kurgu bu. Kafamda üç kişinin aynı masada birbirlerinin hayatlarına müdahale ettikten sonra nasıl bir duygu içinde olduklarını düşünerek yazdım. İlginç bir kurgu oldu. Üç hikaye de birbirinden bağımsız.
* Senaryoyu yazarken İsmail Hacıoğlu’nu, Bennu Yıldırımlar’ı düşünerek mi yazdınız?
Onlarla filmi yazarken konuşmuştum zaten. Hepsi hikayenin nasıl aktığını, hangi rolü oynayacaklarını bir yıl önceden biliyordu.
* Nasıl bir gişe hasılatı bekliyorsunuz?
Kültür Bakanlığı 200 bin YTL destek verdi. En azından prodüksiyon anlamında başlangıç yapabildik. Filmin bütçesi 1 milyon 200 bin YTL olduğu için bütçenin altıda biri kadar destek görebildik. Gişe olarak büyük bir beklentim yok açıkçası. Yatırdığımız paralar geri gelebilirse, bir film daha yaparız diye düşünüyorum.
3 farklı karakterin dayanışma hikayesi

‘Gökten Üç Elma Düştü’, birbirinden bağımsız üç farklı karakterin bir araya geldiği bir dayanışma filmi. Köksal Engür’ün emekli asker ‘Recep’i oynadığı filmde, ‘Yaprak Dökümü’nün ‘Fikret’i Bennu Yıldırımlar sosyete fahişesi ‘Nilgün’ rolünde… İsmail Hacıoğlu ise evden kaçan ‘Hırsız Ali’ karakterini canlandırıyor.
Dedikodulardan nefret ediyorum

0C3112E2DD89364EA68146B5r - Raşit Çelikezer&İsmail Hacıoğlu Röportajı

atv’nin efsanevi dizileri ‘Bir İstanbul Masalı’ ve ‘Beyaz Gelincik’te canlandırdığı karakterlerle hayran kitlesini genişleten İsmail Hacıoğlu, ‘Gökten Üç Elma Düştü’ filminin üç başrol oyuncusundan biri. ‘Ali’ adlı bir hırsızı canlandıran Hacıoğlu’yla çekim aralarında konuştuk.
* Canlandırdığınız karakterden bahsedebilir misiniz?
Ali, hırsızlığı mecburiyetten yapan, ailesini hiç tanımayan bir adam… Bir gün dedesinin yanına geliyor ve ‘Ben senin torununum’ diyor. Ama dedesi o defteri çoktan kapatmış, önce içeri almıyor. Sonra birlikte yaşamaya başlıyorlar. Üst katta da bir hayat kadını oturuyor. Üçünün de hayatları bir cinayetle kesişiyor.
* Bu projeyi kabul etme sebebiniz neydi?
Çok sevdim hikayeyi. Çok güzel anlatılan sevimli bir hikaye. İlk okuduğumda çok etkilendim. Paralel kurguda draması çok ağırlıkta.
* Filmde Bennu Yıldırımlar ile sevişme sahneniz var mı?
Hayır, bizim öyle bir hikayemiz yok! Bizim ilişkimiz, bir abla-kardeş ilişkisi. Zaten cinayetin sebebi de aslında oradan çıkıyor. ACELE ETMİYORUM
* Oyunculuk kariyerinizde bulunduğunuz noktadan memnun musunuz?
Çok fazla acele etmek istemiyorum. Doğru işlerde bulunmak, bu işe gönül vermiş samimi insanlarla bir şeyler yapmak istiyorum. Tek derdim o, şu anda.
* En çok canlandırmak istediğiniz bir karakter var mı?
Bir oyuncu her şeyi oynayabilmeli. Benim de ‘İlle şunu oynayayım’ dediğim bir rol yok. İlk önce sevmem lazım. Tür ve karakter takıntılı değilim.
* Bu filmden beklentiniz nedir? Sizin kariyerinize ne katacak?
Filmden beklentim yok. Ben film çekerken bir beklenti içinde çekmiyorum. Oturup izlediğimde temiz bir iş çıkarttığımı göreyim, ‘Ellerime sağlık’ diyebildiğim bir iş olsun yeter.
* Eski sevgiliniz Ceyda Düvenci’nin nişanlanması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hiçbir şey düşünmüyorum.
* Üzüldünüz mü? Ya da onun adına sevindiniz mi?
Düşünmedim ki bilemem!
HİÇ DÜŞÜNMEDİM
* En azından bir ‘Allah mesut etsin’ demenizi beklerdim…
Hiç düşünmüyorum. Düşünmediğim bir konu hakkında bir cevap veremem ki!
* Önümüzdeki sezon için dizi projeniz var mı?
Ayşe Kulin”in romanından uyarlama ‘Gece Sesleri’ adlı bir diziye başlayacağım. Vildan Atasever ve Özgür Çevik’le oynayacağız. Bir haberle hayatı karışan Yağız diye bir karakteri canlandıracağım.
* Bu dizi sırasında sizi Vildan Atasever’le yakıştırırlarsa…
Dedikodulardan nefret ediyorum. Dedikodu yapmak günah ama maalesef herkes yapıyor. Dolayısıyla beni çok fazla ilgilendirmiyor.