Havaya girmem çünkü yeterince havalıyım

5731584 - Hatice Aslan Röportajı Hatice Aslan, hakkında çıkan “Hemen havaya girdi” türündeki yorumlara yanıt verdi.

Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülü kazanan “Üç Maymun” filminin Hacer’i Hatice Aslan, hakkında çıkan “Hemen havaya girdi” türündeki yorumlara yanıt verdi. Tempo dergisine konuşan oyuncu, “Ben zaten yeterince havalıyım, havaya girmeme hiç gerek yok” dedi.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Hacer için neden sizi seçti?

- Bilmem… O kadar çok oyuncu arasından seçti ki beni, herhalde “Budur” dedi beni görünce. Oynatmak istediği kadını gördü bende. O işin içinde olmak için çok dua etmiştim. Beni çağırdığında hissettiklerimi tarif edemem.


Sizi çağırdığında ilk ne söyledi, nasıl davrandı?

- Şu an sizinle nasıl sohbet ediyorsam, onunla da öyle sohbet ettik. Ama tabii ki o farklı şeyler yakalıyor, farklı şeylere dikkat ediyor. Bir tek, bir ana-oğul sahnesini karşılıklı okuduk. Görüşmeden sonra sizi tekrar çağırıp çağırmayacağını bilmiyorsunuz tabii. Sadece bekledim.

Uzun yıllardır bekliyordunuz zaten…

- 23 yıldır Devlet Tiyatrosu’ndayım. Dizilerde oynuyorum. 22 yaşında bir oğlum var. Onu okutuyor, büyütüyorum. Önüme konulan neyse, onunla yaşamayı seven bir insanım. Fazlasını istemeyi sevmem. Bir film teklifi geldi ve ben üzerime düşen işi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Çalışmamız lazım. Kendimi başka türlü anlatmam çok zor. 47 yaşında birinin ne hırsı olur, bilmiyorum. Ben asla hırslı biri olmayacağım.

Ama hayalleriniz vardır herhalde…

- Hayallerim her zaman var. Kimin yok ki? Ben iyi bir anne, iyi bir evlat olmaya çalışıyorum. İyi yemekler yemeye çalışıyorum. Hayallerim, mesleğimden ibaret değil.

nHavaya girdiğiniz izlenimini nasıl edindi insanlar?

- Zaten yeterince havalı bir insanım, havaya girmeme gerek yok. Sevdiğim işi yapıyorum, annem, oğlum yanımda. İşimi hep doğru yapmaya çalıştım, kendi halinde yaşayan biriyim. Cannes’daki 22 film ve bu filmlerde yer alan insanlar zaten çok dikkat çekiyor. Neredeyse 5 bin film arasından elenerek gelmişiz oraya. 15 pontluk bir ayakkabıyla, öyle uzun bir etekle yürürken, elbette eteğiniz topuğunuzun altına girecek ve bir hareketle onu çıkarmanız gerekecek. Bir Kızılderili atasözü vardır, “Birini yargılamadan önce, onun makosenlerini giyip üç ay dolaşın” der. Böyle olmalı işte. Bu kadar kolay yargılamamalı insanları