Hayallerimin çok ötesine geçen bir belgesel yaptık

D78FDFE0E1277248B249D6CAr - Kürşat Kızbaz & Sinan Tuzcu RöportajıYönetmen Kürşat Kızbaz, pek çok ünlünün gönüllü çalıştığı ‘Mevlana’ belgeselinin hayallerini aştığını söyledi: Bu kadar büyük ismi biraraya Mevlana getirdi. Ben sadece vesile oldum.
Genç sinemacı Kürşat Kızbaz, 25 Nisan’da 90 kopyayla sinemalarda gösterime girecek ‘Mevlana-Aşkın Dansı’ belgeseliyle, ‘kendi hayallerini de aşan’ bir işe imza attığını söyledi. 26 yaşındaki yönetmen; Mevlana’nın hayatı ve felsefesinin anlatıldığı belgesel için Özcan Deniz’den Selçuk Yöntem’e, Yılmaz Erdoğan’dan Yıldız Kenter’e, Meltem Cumbul’dan Sezen Aksu ve Ömer Faruk Tekbilek’e kadar büyük bir kadroyu biraraya getirdi.
MEVLANA BİRARAYA GETİRDİ
Mevlana’yı ise büyük düşünürün 24′üncü kuşaktan torunu olan Sinan Tuzcu oynadı. Birleşmiş Milletler ve UNESCO’nun desteklediği belgeselin Fransızca seslendirmesini Gerad Depardieu; İngilizce dublajını da Morgan Freeman yapacak. Kürşat Kızbaz, ana sponsorluğunu HSBC’nin üstlendiği ‘Mevlana-Aşkın Dansı’ için seferber olan dev kadroyla ilgili “Mevlana’nın adı devreye girince film hayallerimi de aştı. Bu kadar büyük ismi ben değil, Mevlana biraraya getirdi” dedi.

* Bu işe başlarken bu kadar ünlü isimle çalışabileceğinizi tahmin etmiş miydiniz?
Bu kadar büyüyeceğini aklıma getirmemiştim. Çok değerli insanlar katkıda bulundu. Proje büyüdükçe, destek de arttı. Konuştuğum herkes “Ben de varım” dedi. Bana da inandılar ama burada asıl faktör Mevlana. Bu kadar insanı o birleştirdi…
* Mevlana’yı canlandıran Sinan Tuzcu’yu bu role onun torunu olduğu için mi seçtiniz?
Ben “Bu rolü ille torunu oynasın” demedim. Sinan ciddi sanatsal altyapısı olan biri. Bizi Sinan’ın büyük teyzesi Esin Çelebi biraraya getirdi. Geçen yaz Yılmaz Erdoğan’ın Mevlana Senfonik Dinletisi’nde tanıştık. Ondan sonrası çorap söküğü gibi geldi. Mevlana rolü için çok uygundu ve çok iyi performans gösterdi. Ona hayranlığım daha arttı.
TAM 20 BİN SAYFA KİTAP OKUDUM
* Bu filme hazırlanırken tüm Mevlana etkinliklerini takip ettiniz galiba…
Evet, ne varsa gittim. Ben bu işin senaryosunu da yazdığım için çok araştırdım. 20 bin sayfa kitap okudum. Elime geçen tüm materyalleri inceledim.
* Özcan Deniz hangi karakteri canlandırıyor?
Özcan Deniz, Mesnevi’nin yazılmasına neden olan ‘Çelebi Hüsamettin’i oynuyor. Çok iyi performans gösterdi, rolün hakkını fazlasıyla verdi. O da projeye ve bana çok inanıyordu. Aslında 110 dakikalık bir filmin planını yapıyordum ama maliyet çok yükselecekti. Sonunda belgesele karar verdik.
* Filmin yurtdışı seslendirmelerinde Gerad Depardieu ve Morgan Freeman gibi starlar var…
Aslında onlar, bir sinema filmi olsaydı filmde de oynayabilecek insanlardı. Ancak bu hayallerimize engel koymadık; belki ileride film de yaparız…
* Bu isimleri nasıl ikna ettiniz?

Böyle bir projeye hazırlanırken görüştüğünüz insanlara ciddi bir şeyler göstermeniz gerekiyor. Biz kiminle konuşursak; hikayemizi ve hayallerimizi anlattık. Yazı ve referanslarımızı gösterdik. Onlar da prensip anlamında “Evet” dedi.
CF9C683D83FD6B4399D7187Fr - Kürşat Kızbaz & Sinan Tuzcu Röportajı
Hangi ünlüler destek verdi?

Kürşat Kızbaz’ın senaryosunu yazıp yönettiği belgeselde, Mevlevilik konusunda dünya çapında araştırma yapan 50′ye yakın uzmanla söyleşi yapıldı.
* Belgeselin canlandırma sahnelerinde Sinan Tuzcu ile birlikte Burak Sergen, Özcan Deniz, Müşfik Kenter, Selçuk Yöntem, Turan Özdemir, Nesimi Kaygusuz ve Kıvanç Solmaz gibi isimler oynadı.
* Seslendirmelerde Yıldız Kenter, Yılmaz Erdoğan, Cüneyt Türel, Meltem Cumbul ve Mehmet Atay yer aldı.
* Belgesel müziklerine Ömer Faruk Tekbilek, Burcu Güneş ve Sezen Aksu imza attı. Kalan Müzik ile Yansımalar grubu destek oldu.
Gelen kimseye ‘git’ demedim

* Sinan Bey sizin evinizin kapısı da Mevlana gibi herkese açık mı? “Gel ne olursan ol gel” diyor musunuz?
Ne diyeyim; kapalı mı diyeyim? (Gülüyor) Benim evim de herkesin evi gibi, herkese açık. Dışarıda gezmekten çok evimde misafir ağırlamayı seven birisiyim. Soruya cevap olur mu bilmem ama gelen hiç kimseye ‘Git’ demedim. (Gülüyor…)
* O tarihi kostümlerle kamera karşısına geçince neler hissettiniz?

Filmdeki sanat yönetmenimiz Türkan Kafadar çok kısa zamanda müthiş bir iş çıkardı. O kostümle bir vakit tekke olmuş mekana giriyorsunuz; zaman makinesinde gibisiniz. O kostümler içinde oyuncu olarak heyecandan ölebilirsiniz. Çok güzel ve heyecan verici bir çalışmaydı. Konuşmadan o duyguları vermek çok zordu… Böyle bir projede olduğum için çok mutlu oldum.
Rolü almamda salt ‘aile kıyağı’ söz konusu değil!


Sinan Tuzcu: ‘Mevlana’ rolünün bana verilmesi, sadece onun soyundan gelmemle ilgili değil. Aktör olduğum için salt bir aile kıyağı durumu yok..

* Mevlana rolünü oynamanızda Mevlana’nın ailesinden gelmenizin etkisi olabilir mi?
Tanışma vesilemiz öyle oldu ama yüzde yüz sebebi o değildir. Aktör olmamın da rolü var burada. Salt bir aile kıyağı söz konusu değil. Tabii benim için de soyumun bağlı olduğu en uç noktayı bir şekilde temsil etmem önemli.
* Mevlana ile akrabalığınız neden bilinmiyordu?
Çünkü bizde ayıptır. Bu film meselesiyle gündeme gelince, ben de yalan söyleyemeyeceğim için ‘Evet’ diyorum. Bu tip şeyler adap gerektirir. Bunu yakın arkadaşlarım bilir.
O KÜLTÜRÜ ALDIK

* Peki Mevlana ile akrabalığınızın duyulması, iş ve özel hayatınıza ekstra bir sorumluluk yükleyecek mi?
‘Testi içinde ne taşırsa dışına onu sızdırır’ diye çok doğru bir söz vardır. Ben ailem gereği ek bir sorumluluk almıyorum. Zaten öyle büyüdüm, öyle yetiştirildim. Buna uygun yaşamak benim için çok zor bir durum değil. Ben kocaman kütüphanesi olan bir evde büyüdüm. O kültürü zaten her anlamda aldık ve bildik.
* Mevlana soyundan gelen biri olarak magazinin içinde olmakla ilgili sormuştum…
Magazin dünyasının içinde olmak ‘tu kaka’ bir şey değil. Ayıp da değil ama o dünyanın içinde nasıl durduğunuz önemli. Ben bir oyuncu olarak televizyona, sinemaya çalışıyorum. O dünyanın içinde olmam gerektiği kadar varım.
* Çekimler nasıl geçti?
Çok değerli bir ekiple güzel saatler geçirdim. Burak Sergen, Selçuk Yöntem, Müşfik Hoca (Kenter) gibi isimlerle oynadım. Biz dramatik bir aksiyon yapmadık; profesör ve bilim adamlarının anlattıklarının üstüne canlandırma çektik. Belgesel filmcilik daha çok yeni olduğu için bu filmin sektörel katkısı olacağına da inanıyorum.
* Mevlana’nın toplumdaki etkisi sizce nasıl?
Dünyada ve Türkiye’de Mevlana düşüncesinin popüler olduğu bir gerçek. Tabii burada daha derine inmek lazım. Mevlevi düşüncenin Amerika’da yükselen bir akım olmasının sosyolojik sebepleri var. Bu sebepler o kadar popüler kültüre yakın duruyor ki; Madonna, bir şarkı yapabiliyor, sözlerinden yararlanabiliyor.
İÇİNE DÖN VE GÖR

* Geçtiğimiz yıllarda Uzakdoğu felsefesi popülerdi. Şimdilerde içe dönüş mü arttı ki; Mevlana öğretileri popüler hale geldi acaba?

Ben buna biraz susamak diyorum. Susadığınız zaman su içersiniz. İnsanın doğası gereği derinleşme ihtiyacı vardır. İnsanın bir yerlerde bir şeyler aramasına gerek yok; içine dönse görüyor zaten. Bir şiirde Mevlana; “Sen nereye gidersen git. Ben gittim, oraya gittim buraya gittim, Kabe’ye gittim göremedim. Sonra kendi içime döndüm, o zaman gördüm” diyor.
Tüm dinlere hitap ettiğini öne çıkardık

Mevlana’nın hangi yönü ön plana çıktı?
Mevlana yaşadığı çağı aşmış bir insan. Belgeselde de sevgi ve barış öne çıkarılıyor. Evrensel bir konu işleniyor. Onun dünya insanı kimliğini öne çıkarmaya, sadece bir dine değil tüm dinlere hitap ettiğini göstermeye çalıştık. Hatları, minyatürleri bilgisayar ortamında üç boyutlu hale getirdik.
* Belgeselin maliyeti ne kadar oldu?
Çok daha büyük maliyetlere çıkacak filmi, biz insanların desteğiyle küçük bütçeyle bitirdik. Kimse maddi anlamda bir şey beklemedi. Çekimlerimiz HD yapıldı. 100 kopya ekstra maliyet. Bir kopya 2 bin dolardan aşağı basılmaz; oradan hesap edin. Şafak Film “Ben hiç ticari beklentide değilim” dedi. Başlarken sinemalarda gösterilmesini hayal etmemiştim. İş o kadar büyüdü ki, gerçekten benim hayallerimi aştı. Dışişleri Bakanlığı şimdiden 300 kopya istedi. Bu yapılanlara bir fiyat biçseydik en az 7 milyon dolara çıkardı.