Film Yapım Atölyesi için öğrenciler aranıyor

State University of New York at Fredonia ile Atlantik Film’in ortak yürüteceği proje kapsamında, 18 öğrenci, Eylül 2009’da ABD’ye giderek, sinema eğitimi alacak. Öğrenciler, aldıkları eğitim sonrasında çekecekleri filmlerle festivallere katılacaklar.

İSTANBUL - Türkiye ile ABD, ortak film projesinde buluşuyor. Türkiye basın sözcüsü Nefin Dinç, NTVMSNBC’ye konuyla ilgili bilgi verdi.


Coğrafi ve kültürel çeşitlilikleri ile mimari ve tarihsel özellikleri göz önünde bulundurularak seçilen 6 şehirden (Mardin, Sivas, Antakya, Edirne, Konya, Artvin) 12’şer öğrencinin, internetteki başvuru formunu doldurduktan sonra yapılacak mülakatlar sonucunda, bir ayağı Türkiye diğer ayağı ise ABD’de yapılacak eğitim için hak kazanacaklarını söyleyen Nefin Dinç, öğrencilerden İngilizce dil bilmelerinin veya film yapımcılığı hakkında bilgi sahibi olmalarının beklenmediğini, lise veya üniversite öğrencisi olmalarının başvuru için yeterli olduğunu belirtti.

Mümkün olduğunca çok sayıda başvuru bekleyen proje sahipleri, başvuran öğrencilerin bu 6 şehirde ikamet etmelerinin zorunlu olmadığını, sadece eğitim süreçlerinde bu şehirlerde bulunmaları gerektiğinin altını çizdiler.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DESTEKLİYOR

Projeyi maddi anlamda destekleyen ABD Dışişleri Bakanlığı, çeşitli kuruluşlara proje oluşturmaları için teklif gönderdi. Bunun sonucunda State University of New York at Fredonia’da yardımcı doçentlik yapan ve bir dönem Atlantik Film bünyesinde de çalışmış olan Nefin Dinç’in de yardımıyla gerçekleştirilen bu proje bakanlık tarafından kabul edildi.

18 ÖĞRENCİ ABD’YE GÖNDERİLECEK

Proje kapsamında New York eyaletinde bulunan Fredonia Üniversitesi’ne gitmeye hak kazanan 18 öğrenciye yardımcı olmak üzere, Nefin Dinç’in yanı sıra, 3 Türk akedemisyen de üniversitede bulanacak.

FİLMLER FESTİVALLERDE GÖSTERİLECEK

Aldıkları eğitim sonrasında çeşitli sosyal konularda film çekmeleri beklenen öğrencilerin filmleri, İstanbul ve Diyarbakır’da iki ayrı film festivalinde gösterilecek. 2010 Kültür Başkenti İstanbul etkinliklerine paralel olarak gerçekleştirilecek bu gösterimlerin hemen öncesinde ise, birinci aşamada proje için seçilen 72 öğrencinin tümünün katılacağı, Ankara’da düzenlenecek bir seminerde bu filmler katılımcılara sunulacak.

Başvuru formlarına 15 Ağustos tarihinden itibaren buradan ulaşılabilecek.