r6pmtaj739z0fpn1y1hknxr6 - Erol Keskin Röportajı

“İnsan zaten oyuncudur antropolojik olarak. Doğadaki diğer canlılar oynaşırlar ama bu oynamak anlamına gelmez. Tıpkı çocukların oynaması gibi hiçbir şekilde önceden hazırlanmış bir projeye istinaden bir oynama değildir bu. Oynaşmaktır. Doğal bir dürtüden ileri gelir. Ama bu dürtüden gelen oynaşmak bir süre sonra vaktini doldurur çünkü...”

Meslek hayatınızın ellili yıllarındasınız. 50.yıldan sonra insanın mesleki anlamda yenilendiğini söyleyenler olur. Siz böyle hissediyor musunuz?

Bu tarz işaret noktaları biraz romantik istasyonlar halini almıştır. Ben öyle fazla üzerinde durmam bunların. Yok 25. yok 30. yılda verilen bir hatırlatma, onur ödülü, yok efendim 50.yıl tacı... Bunların hepsi birer törendir. Belki gittikçe yaşlanan bir insana moral vermek için yapılan desteklemelerdir ama ben şahsen böylesine bir morale ihtiyaç duymuyorum.

Fakat bu romantik istasyonlar mesleğe dair kazandığınız birikimin de bir göstergesi aslında.

İnsan zaten oyuncudur antropolojik olarak. Doğadaki diğer canlılar oynaşırlar ama bu oynamak anlamına gelmez. Tıpkı çocukların oynaması gibi hiçbir şekilde önceden hazırlanmış bir projeye istinaden bir oynama değildir bu. Oynaşmaktır. Doğal bir dürtüden ileri gelir. Ama bu dürtüden gelen oynaşmak bir süre sonra vaktini doldurur çünkü günlük hayatın kurallarına uygun bir yaşam tarzında oyun, artık kodlanmıştır. Onun dışına çıkamaz. Tekdüze bir şekilde devam eder. Bu da günlük yaşamın getirdiği karakteristik yapıdır. Ve çok sıkıcı bir şeydir. Günlük yaşamdaki insanı bunaltır ve onu tatmin edebilmek için de oyuncu insanı seyretmek zorunda kalır kişiler. Bu kişi oyuncu insanı cambazhanede, tiyatro sahnesinde ya da bir filmde seyreder. Yapılan bir aksiyondur, yepyeni bir boyutta bir yaşamdır. O gösterilir fakat çok yapaydır. Bir hikaye uydurularak oynanır ve insanlar da bunu seyrederler. Ama oyuncular seyirci değildir onlar insan oyuncudur. Ama artık oyuncu insanı nasıl kullanacaklarının farkına varmışlardır.Çünkü kendi öz benliklerinin yaşamını aksettirmezler, yepyeni varsayımsal bir insanı aktarırlar oraya.

Peki seyirciler neden ilgi gösterir bu varsayımsal yaşama?

O varsayımsal insanda, ötekilerin bir türlü hayal edemedikleri, hayal etseler bile yaşayamadıkları bir dünyayı sunar seyredenlere oyuncu. Onlar buradan müthiş etkilenirler, yararlanırlar, tazelenirler, biran kendilerini onun içinde hissederler. Seyretmenin bir ihtiyaç olduğunun söylenmesinin sebebi de budur. İster güldürsün, ister ağlatsın... Ben Hamlet'im diyen adam Hamlet midir? Hamlet kimdir seyredendir ama hiçbir zaman Hamlet’in yaptıklarını bizzat yapmaya teşebbüs edemez. Günlük yaşamında yapamaz onu. Yapamayınca günlük üssü bir yaşamın içerisinde onu seyretmekle tatmin olur. Zaten ister sinema setinde, ister oyun sahnesinde yaptığın işleri, çık da sokakta yap bakalım ne oluyor? ...