nejatisler11mz9 - Nejat İşler ile Röportaj


Nejat İşler, 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuar bölümünden mezun olana kadar devlet tiyatrosunda ve televizyon dizilerinde rol aldı. 1994 yılında TRT'de yayınlanan “Gurur” adlı dizi ile oyunculuğa adım attı. Son yıllarda gerek sinema, gerekse televizyon dünyasında aranan bir isim haline geldi. Nejat İşler ile bu ay vizyona girecek olan “Barda” filmi, oyunculuk ve sinema üzerine konuştuk...


Sinemada bir çok filmde yer aldınız, sinema sektörünün Türkiye'deki gelişim ve geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Güzel olan aslında sadece Türkiye ile ilgili değil, dünyada da aynı şey söz konusu. Üçüncü dünya ülkeleri için daha tatlı tabi, bu işlere pek fazla para ayıramayan ülkeler için. Teknik çok ucuzladı ve artık çok kolaylıkla, çok para harcamadan bir insan bir film çekip derdini anlatabilir. Onun için sevinçliyim yani milyon dolarlık projeler, milyon dolarlık işler hiçbir şey anlatmıyor. Bunun içinde olmaktansa, derdi olan, derdini anlatan işlerin içinde olmak beni sevindiriyor. Bir defa tekniğin herkes için olması artık belli bir klanı ortadan kaldırdı. Bu da, insanların gerçekten iş yapma olanağına sahip olmalarına neden oldu.

“Çalıntı Gözler” Bulgar yapımı bir filmdi. Oradaki yapım süreciyle Türkiye’deki arasında farklılık veya ortaklıklar neydi?

Bulgaristan'da gerçekten bir sektör oluşmuş ve Amerika'da bu işi yapan adamlar orada maliyetler ve özellikle insan gücü çok ucuz olduğu için orayı tercih ediyorlar. Ben oradayken örneğin, Wesley Snipes ile Lorenzo Lamas film çekiyordu. Amerikan filmleri, daha çok B filmleri, ama insanlar artık oradan para kazanıyor. Görüntü yönetmenleri, ışıkçılar vs. Birincisi, hepsi çok profesyoneller, ikinci olarak da sendikaları var ve hepsi sendika koşulları altında çalışıyorlar. Set saatleri belli, çalışma saatleri belli. Orada sekiz saat çalışıyorsunuz ve bunun sekiz buçuk saat olma gibi bir durumu yok. Artı her dakika mesai demek, bu çok güzel tabi. Bunun dışında da çok sessiz bir setti. 1500-2000 kişiyle bir çekim yaptık; tek bir ses yoktu ve hiç kimse panik değildi, sakinler, işlerini rahat rahat yapıyorlar. Bizim setlerimiz her zaman panik, ben de sessiz sakin işin hastasıyım.


Türkiye'deki setlerde sanırım bu sakinlik pek yok . Burada nasıl bir yanlış var sizce?
Hata baştan var zaten. Bizim yaptığımız işin bir tanımı yok. Onu bırakın sendikası, odası yok. Altyapı olmayınca, karşılığı olmayınca işler şöyle yapılıyor; bir senaryo var, bir hafta sonra çekime başlayacağız deniyor. Kabul edersin, etmezsin.. Girdin diyelim, tek başına oynamıyorsun zaten bir ton insan var o işin içinde ve çoğunun bir sürü başka işleri var. Bütün bu insanların programını denk getirmeye çalışıyorsun, bu sefer iş saatleri uzuyor. İstanbul trafiği, çalışma koşullarının farklılaşması..vs. bir kaos yaşanıyor o zaman. O kaosun içinde de bir film çekmeye çalışıyorsun. Bizim toleransımız çok arttı burada ama yani olacak gibi de değil. Sonuçları da biliyoruz zaten, çok sakin bir şekilde bir adam evinde tek başına bir senaryo yazıyor, plan kuruyor fakat sektörde öyle olmuyor o iş. Bambaşka bir şeye dönüşüyor bir yerden sonra. Biz alıştık, bize normal geliyor ama dışına çıkıp bakınca da “Lan ne yapıyoruz? Bu telaş bizi öldürecek” demekten başka bir şey gelmiyor elden. Valla iş bittikten sonra iki tane şey kalıyor elinize. Bir tanesi yayına hazır bir bant ya da negatif ve bir sürü pişmanlık. Başka da hiçbir şey yok yani.