80382927aj8 - Özgü Namal RöportajHangi filmlerde rol aldınız şimdiye kadar?

“Sır Çocukları”yla başlangıç... Arkasından “Büyü”, arkasından “Anlat İstanbul”, arkasından “Organize İşler”, arkasından işte şimdi bu son üç taneyi çektim; “Beynelmilel”, “Polis” ve “Mutluluk”.

Bunların içinden ödül aldığınız var mı?


“Sır Çocukları”ndan Umut Vaat Eden Kadın ödülü aldım, Ankara Film Festivali’nde. “Organize İşler”le Sadri Alışık’ta en iyi kadına aday oldum ama tabi ki o filmdeki rol asla en iyi kadın rolü değildi. Tabi onlar öyle bir incelik yapıp aday göstermişlerdi ama almadım. Zaten ben baktığım zaman bu filmografiye, gerçekten ödül alacak kadar bir rol ya da bir performans, bir kadın başrol oynamadım zaten. Çok normal. Ama arada böyle ufak tefek, yılın kadın oyuncusu, yılın dizi oyuncusu, en iyi dizi oyuncusu gibi ödüller var.


Diziler?

“Affet Bizi Hocam”, “Karate Can”, “Yedi Tepe İstanbul”, “Kurtlar Vadisi”, “Bebeğim” olarak sıralanıyor diziler. Televizyon filmleri ise; “Kerem”, “Havada Bulut” “Bir Filiz Vardı”.


Son dönemde izleme fırsatı bulduğumuz “Beynelmilel”den bahsedelim biraz…


Zaten “Beynelmilel” biraz kulaktan kulağa gidecek bir filmdi. Özel bir kitlenin izleyeceği bir filmdi. Popüler kültüre hizmet eden, çok büyük kitlelere ulaşma amacıyla çekilmedi zaten. Çünkü başka bir söylemi vardı filmin. Beklenilenin üstünde bir gişe yaptı. Çok güzel eleştiriler aldı.
“Mutluluk” Mart’ta vizyona girecek. Zülfü Livaneli’nin romanından uyarlama, Abdullah Oğuz çekti. Enteresan bir film oldu. Merakla beklenen bir film. Romanın okuyucu kitlesi tarafından özellikle. Törelerden kaçıp özgürlük mücadelesi veren bir kızı oynadım. Bir Pamuk Prenses hikayesi gibi geliyor bana. Avcıya prensesi teslim ediyorlar ama o, ceylanın kalbini götürüyor geri gibi çok naif bir hikaye. Cannes Film Festivali’ne gidecek büyük ihtimalle. Roma ve Toronto gibi festivalleri de dolaşacak. Sanat kokan ve anlatacak bir cümlesi olan bir film oldu.


Anladığım kadarıyla yurtdışı gösterimlerini önemsiyorsunuz…


Çok önemsiyorum. Sinemayı çok seviyorum ve aynı zamanda yurtdışına açılan bir kapı olarak görüyorum. Sadece kendim için değil. Tüm Türk sineması için düşünüyorum. Mesela “Takva”nın Toronto Film Festivali’nde ve Berlin’de gösterilmesi çok önemli bir şey.
Bu gurur verici. Artık Türk sineması yavaş yavaş kendini dünyaya kanıtlıyor.