fantastic - Fantastiğin Sineması


Bir Fantastik Türk Sineması Belgeseli Türk Sineması’nın fantastik tarihi, belgesel oldu. “Yeşilçam’a Saygı, Türk Sineması İftiharla Sunar” başlığıyla hazırlanan belgeselde, fantastik sinemanın ustalarıyla, yönetmenler ve oyuncularla yapılan söyleşilere yer veriliyor. Yönetmenliğini Mesut Kara’nın yaptığı “Fantastiğin Sineması” adlı belgeselin danışmanları, sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo ve türün en önemli yönetmenlerinden Yılmaz Atadeniz

Son yıllarda yeni arayışlara giren dünya sineması, gerçek dünyadan fantazyanın kurgusal dünyasına yöneldi. Fantastik konuların, edebiyat uyarlamalarının büyük bütçeli yapımları, gösterildiği her ülkede gişe rekorları kırdı. Yeni dönem fantastik filmlerin gördüğü ilgi, bu alana yönelişi de arttırdı ve yeniden çekimler ya da devam filmleri de dahil fantazyanın uçsuz bucaksız evrenine daldı dünya sinema sektörü.

Fantastik sinemanın, bizim sinemamızda da masal filmlerinden süper kahramanlara, korku filmlerinden tarihi fantezilere, düşsel fantazyaya açılan yelpazede önemli bir yeri var. Bu filmlerin çoğu, “B sınıfı” sayılsa da her dönem ilgi gördü. İlk masal filmi “Balıkçı Güzeli’nden “Keloğlan”lara, “Drakula İstanbul’da”dan “Şeytan”a, “Süper Adam”lardan “Kilink”lere, “Zagor”dan “Kızıl Maske”ye, “Tarkan”lardan “Kara Murat”lara, “Karaoğlan”lara, “Dünyayı Kurtaran Adam”a kadar fantazyanın tüm alanlarında filmler yapıldı.
Yeşilçam döneminde, yazlık bahçe sinemalarının olduğu yıllarda “film icabı” yapılanları “sahici” olarak algılayan izleyiciler, salonlarda film izlerken yaratılan bu gerçeküstü kahramanlara özenir, onlarla iletişim kurmaya çalışırdı. Salonlardan çıkan çocuklar Malkoçoğlu gibi kılıç kuşanır, Zagor gibi balta sallardı. Bir yumrukta bin kişiyi deviren kahramana dönüşmenin hayalini kurarlardı. Bütün Yeşilçam filmleri gibi, fantastik sinemanın da bütün kahramanları, kahraman suretindeki oyuncuları her zaman sevildi. Son yıllarda, özellikle genç sinema meraklılarınca fantastik filmlerin ve yönetmenlerin yeniden keşfedilmesiyle örneğin Yılmaz Atadeniz, Çetin İnanç gibi yönetmenler, Cüneyt Arkın, Aytekin Akkaya gibi oyuncular da gündeme geldi ve genç seyircinin ilgi odağı oldu. Filmleri elden ele dolaştı, kafelerde, sinema etkinliklerinde tekrar tekrar gösterildi ve izlendi.