Antalya'da görkemli ve bol yıldızlı açılış gecesi

43. Antalya Altın Portakal Film Festivali 16 Eylül Cumartesi günü Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen, görkemli bir açılış töreniyle başladı. Yalnızca ülkemizden değil, dünya sinemasından da usta isimlerin katıldığı törende başladı. Töreni Oktay Kaynarca ile birlikte sunan Şebnem Dönmez, Bollywood dansçılarının gösterisine katılarak sürpriz yaptı.

antalya acilis10 - Antalya'da görkemli ve bol yıldızlı açılış gecesi

43. Antalya Altın Portakal Film Festivali 16 Eylül Cuma günü, 18:00'dan gecenin geç saatlerine kadar süren etkinliklerle görkemli bir şekilde başladı. 18:00'de İlhan Erşahin'in verdiği mini bir konser ve kokteylin ardından, festivale katılan yıldız isimler Antalya'nın klasikleşen kortejine katılarak halkı selamladı. Sonrasında da 21:00'da Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen, bol yıdızlı ve eğlenceli açılış töreniyle festival resmen başladı. Yalnızca ülkemizden değil, dünya sinemasından da usta isimlerin katıldığı töreni Oktay Kaynarca ile birlikte sunan Şebnem Dönmez Bollywood dansçılarının gösterisine katılarak hoş bir performans sergilerken, Yılmaz Erdoğan da onur ödüllerinin dağıtılmasının ardından, geçen yıl festivalde jüri üyesi olduğunda yaşadıklarını esprili üslubuyla anlattığı özel bir stand up gösterisi yaptı.

antalya acilis3 - Antalya'da görkemli ve bol yıldızlı açılış gecesi

Festival'in açılış konuşması Festival Başkanı ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil tarafından yapıldı. Yiğitgil konuşmasında, festivalin iki yıldır uluslararası bir nitelik kazandığını ve bu yıl ilk kez düzenlenecek Film Market'le çıtayı biraz daha yukarı taşıdıklarını vurguladı. Yiğitgil'in ardından sahneye gelen Altın Portakal Film Festivali Onursal Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel konuşmasında özellikle Antalya halkının festivale yönelik yoğun ilgisine dikkat çekti ve her yıl biraz daha büyüyerek.

antalya acilis8 - Antalya'da görkemli ve bol yıldızlı açılış gecesi

Açılış konuşmalarının ardından sıra Onur Ödüllerinin sahiplerine teslim edilmesine geldi. Türk sinemasına 43 yıl emek vermiş oyuncu Yusuf Sezgin onur ödülünü Belediye Başkanı Menderes Türel'den, usta oyuncu Aytaç Arman ise ödülünü Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'den teslim aldı. Yıldırım Önal Anı Ödülü bu yıl Türk sinemasının romantik kahramanı oyuncu ve yönetmen Kartal Tibet'e iletilmek üzere Tuba Ünsal'a verildi. Sine-Sen tarafından ilk kez bu yıl verilen Emek Ödülü sinema emekçisi, ışıkçı Recep Biçer'e verildi. Onur ödüllerinin ardından, festivalin resmi sponsoru Real'in müdürü Ulf Groth, Engin Yiğitgil tarafından sunulan teşekkür plaketini kabul etti.

antalya acilis2 - Antalya'da görkemli ve bol yıldızlı açılış gecesi

Gecenin en büyük sürprizi Hollywood'un ünlü divası, efsanevi oyuncu Faye Dunaway'in Onur Ödülü almasıydı. Faye Dunaway yaptığı sıcak teşekkür konuşmasının ardından Onur Ödülü'nü Menderes Türel'in ve Engin Yiğitgil'in elinden aldı. Dunaway'in yanı sıra, yıldız oyuncu Helen Mirren, usta yönetmenler Taylor Hackford ve Irvin Kershner de festivalin açılış gecesinde hazır bulundu.

antalya acilis1 - Antalya'da görkemli ve bol yıldızlı açılış gecesi

Festivalde 17 Eylül'de, AKM Aspendos Salonu'nda düzenlenecek konserle ve "Şölen" ("The Banquet") filminin gösterimiyle, 2. Avrasya Uluslararası Film Festivali'nin açılışı gerçekleştirilecek.

23 Eylül'e kadar devam edecek festival, film gösterimleri, film market etkinlikleri ve diğer yan etkinliklerle sinemanın nabzını tutmaya devam ediyor.

antalya acilis4 - Antalya'da görkemli ve bol yıldızlı açılış gecesi

antalya acilis10 - Antalya'da görkemli ve bol yıldızlı açılış gecesi

antalya acilis9 - Antalya'da görkemli ve bol yıldızlı açılış gecesi