Mathieu Kassovitz, "Protesto" ile gönlümüzü fethettikten sonra tür filmleri çekme geleneğini bu son yapıtıyla da sürdürüyor. Ancak yine tempoya ve aksiyona ağırlık verince tür adına ne yeni bir şey ne de bilindik kodlamaları uygulayan orta ayar bir işçilik çıkabiliyor. Yönetmenin, bilimkurgu türüne hakim olmaması da filmin en ciddi sorunu...

Bugüne kadar yönetmenlik kariyerinde çok çeşitli bir çizgi çizen Mathieu Kassovitz, bu filmle farklı türlere el atma geleneğini sürdürüyor. Sanatçı, "Kızıl Nehirler"de ("Les Rivieres Pourpres", 2000) polisiye, "Gothika"da (2003) korku derken şimdi de bir bilimkurgu örneği ile karşımızda. 1995 tarihli en iyi filmi "Protesto" ("La Haine") ise elbette bir kenara not edilmeli. Kassovitz, belli ki bütün Amerikalı yönetmenler gibi her türü çekebilen 'işçi yönetmenler'den biri olmak istiyor. Bu doğrultuda attığı adımlar ise pek de yanlış değil aslında...

Kassovitz, "Protesto" sonrası ciddi değişimler geçirdi... Öncelikle "Protesto"yu bir kenara bırakacak olduğumuzda, yönetmenin 2000'li yıllardaki yönetmenlik stilinin aynı olduğunu görebiliyoruz. Kassovitz, klasik Amerikan sinemasını benimseyen bir film grameri kuruyor ve tempoyu sürekli yüksek tutarak rahatlıkla tüketilebilen bir görsellik benimsiyor. Bu doğrultuda 3 filminin de hem formalist yönetmenliğe yaklaştığını hem de aksiyon dozlarıyla sınıf atladığını söyleyebiliriz. Zaten yönetmenin ABD'ye sıçrama nedeni de esasen "Kızıl Nehirler"deki bu yönetmenlik stili. Ama elbette "Protesto"da uzun kaydırmalara odaklanan ve siyah-beyazdan güç alan minimalist sinema anlayışını sonraki filmlerinde göremiyoruz. Belki de "Bir tane ciddi film çekip sonra tür sinemasında yapacağım işler var." diye düşünmüş olabilir Kassovitz.

Ancak o filmin dramatik yapısını da bir türlü diğer filmlerinde göremiyoruz. Zira "Kızıl Nehirler"in de "Gothika"nın da "Babil M.S."in de dramatik yapılarında ciddi sorunlar var. Hatta yönetmenliğin senaryonun önüne geçip sadece görsellik için izlenen yapımlara dönüştüklerini söylesek bile yeridir. Tabii bu durum, sinema salonunda filmlerin lehine yansırken, tür adına ortaya hiçbir şey koymamalarını ve zaman zaman bilinçsiz davranmalarını da sağlıyor. Buna örnek olarak; "Kızıl Nehirler" gibi yaratıcı bir romanın üzerine kafa yorulmaması ve filmin kendini mantık boşluklarına bırakan bir senaryoyla çıkagelmesi veya "Gothika"nın son 10 dakikasında irtifa kaybederek gülünç duruma düşmesi verilebilir.

Siber-punk alt türüne hakim değil

Tabii buradan da Kassovitz'in stüdyolar ve türler için yaratılmış bir yönetmen olduğunu görebiliyoruz. Ki yönetmen; yüksek tempo yapmak, olabildiğince fazla kesme kullanmak ve renk dokusuyla oynamak uğruna senaryosunda mantık boşluklarına olabildiğince fazla başvuruyor. Bu sebeple de görsel zevk adına dramatik yapıları feda ediyor. İşte özellikle "Gothika" ve "Babil M.S."in de ana sorunları bu. Rahat izlendiklerine şüphe yok. Ama senaryoları bir gecede yazılmış gibi durduğu için tür adına çok bilinçsiz duruyorlar. Biri hayalet filmi alt türü hakkında bir şey bilmezmiş gibi davranırken, diğeri de siber-punk alt türünü hatmetmemiş gibi duruyor.

"Babil M.S."e geçtiğimizde ise şöyle bir sorun çıkıyor karşımıza. Film, bir yol filmi gibi akıp kaçma-kovalamacanın üstüne gidiyor. Evet siber-punk bilimkurgularda, özellikle de Philip K. Dick uyarlamalarında (Bkz. "Azınlık Raporu") bu motif vardır. Ancak bunun bir sebebi de yerleştirilir dramatik iskelet. Burada ise mitolojik bir göndermeyle Michelle Yeoh'nun karakterinin kızının 'seçilmiş kişi' olduğunu öğreniyoruz ve üçüyle birlikte yola çıkıyoruz. Bu yol, sadece yüksek tempolu aksiyon sahnelerinin öne çıkmasına yarıyor. Yani ses efektleri ve görsel efektler tavan yapıyor.

Bilimkurgu meselesini son 10 dakikaya saklıyor

Ancak film bu zamanı boşa harcıyor. Çünkü o kızın klon mu cyborg mu yoksa başka bir şey olduğunu bilmiyoruz. Belli ki Kassovitz, her zaman olduğu gibi aksiyonun üzerine gitmiş. Üstelik bu durum filme tür kırması olarak da yansımıyor. Zira yönetmenin hem bilimkurgunun alt türlerinde (kıyamet sonrası bilimkurgu, klon filmi vs) dolaştığından haberi yok, hem de yarattığı gelecek portresi üzerine fazla vakit harcamadığı besbelli. Çünkü bu esasen bir siber-punk bilimkurgu ama bundan haberi yok. Çizdiği gelecek portresinin, günümüze yakın olduğu için, biraz daha az teknoloji ile donatılması makul görülebilir normal şartlarda. Ancak buradaki fütüristik katkı, gerçek şehrin üzerine interaktif bir harita bir de taksiye ufak tefek gelişmiş donanımlar eklemekten öteye gitmiyor. Son 10 dakika haricinde filmin bilimkurgu olduğunu bile anlamıyoruz.

Belli ki Kassovitz, filmi yüksek tempolu bir aksiyon filmi olarak çekmiş. Zira bilimkurgu kısmını devreye sokmak, ancak sonlara doğru ortaya çıkan patlamada Vin Diesel yaralanınca aklına geliyor. Ancak onu göreve yollayan bir Gerard Dépardieu'nün, yaratıcı rolündeki Lambert Wilson'ın veya Charlotte Rampling'in kötü patron tiplemesinin neye hizmet ettikleri pek de belli değil. Çünkü filmin bilimkurgu tonunu (yani 'O çocuklar nasıl üretiliyor?' sorusunu soran ve evrim teorisiyle haşır neşir olan meseleyi) filmin son 10 dakikasına sıkıştırıyor Kassovitz. Aksiyonla fazla vakit harcadığı için de ne 'Babil M.S.' isminin ne de başka bir şeyin önemi kalıyor.

Bundan sonraki filmlerinde de hangi türe girerse girsin aynı anlayışla hareket etmesi kuvvetle muhtemel yönetmenin. Zira o, yavaş çekim tekniği gibi sinemanın stilize güçlerini seviyor. Bu doğrultuda da estetize ve çok ses yapan sahnelerin üzerine gidiyor. Filmin en önemli artısı ise Vin Diesel. Kült sahne kimliğini filmin sonundaki kısa bir monologla da ortaya koyan oyuncu, kitlesini koruyabileceği bir filme imza atıyor. Kassovitz'i ise "Oz Büyücüsü"ne, Lambert Wilson'ın "The Matrix"dekine benzer karakterine ve Rampling yoluyla "Zardoz"a yaptığı göndermeler dahi kurtaramıyor...


Kimler İzlemeli?
# Vin Diesel hayranları.
# Philip K. Dick uyarlamalarını sevenler.


Kimler İzlememeli?
# Çok fazla aksiyondan sıkılanlar.
# Aksiyonunun içine doğa üstü bir öğe girince geri çekilenler.