96643777rb9 - Mustafa Kemal'in en yalın hali sinemada!Çekim ekibi, ciddi bir hazırlık aşamasından sonra Atatürk'ün ayak bastığı Selanik'ten Manastır'a, Şam'dan Berlin'e her coğrafyaya giderek, doğduğu odadan öldüğü odaya kadar her mekana girerek onun hayatını yerinde görüntüledi. Atatürk'ün sesinden konuşmalar da filmde yer aldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 70. ölüm yıldönümü için Can Dündar 'Mustafa' isimli bir film çekti. 6 farklı oyuncunun Atatürk olarak karşımıza çıkacağı yapım, 180 kopyayla 29 Ekim'de vizyona girecek..


Atatürk'ün ölümünün 70. yıldönümünde Selanik'ten Dolmabahçe'ye kadar olan hayatını askeri, siyasi ve insani yönlerini resmi dilin dışına çıkararak anlatan 'Mustafa' filmi 29 Ekim'de 180 kopyayla vizyona girecek. Atatürk'ün anısına çekilen filmi, Can Dündar yazdı ve yönetti. Filmin özgün müziklerini ise Goran Bregovic besteledi. Film için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri özel olarak açıldı. Yerli ve yabancı birçok arşivden Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğrafları, hatıralarını yazdığı not defterleri, yakınlarına yolladığı çok özel mektupları ve belgeler derlendi.

Zeybek de oynar
Filmin isminin 'Neden Atatürk değil de Mustafa?' olduğu sorusuna Can Dündar şu sözlerle yanıtladı: "En derinine, en saf haline ulaşmaya çalıştık. Onu; espri yapan, içkisini içen, zeybek oynayan, zaman zaman hüzünlenen, zaman zaman öfkelenen, biraz da herkes gibi bir insan ama onları da aşan liderlik özelliklerini de ortaya koyarak gerçek anlamda Mustafa'ya ulaşmaya çalıştık..." Can Dündar'ın 'Mustafa' filminde Atatürk'ü farklı farklı karakterlerde görmek mümkün... Selanik ve Manastır'daki çocukluk günleri, Manastır'daki gençlik dönemi, İstanbul'daki gençlik dönemi, orta yaş dönemi ve son dönemi olmak üzere filmde 6 ayrı oyuncu Mustafa Kemal'i canlandırıyor. Filmde oyuncuları Atatürk'e benzetme ve çok fazla yüz gösterme kaygısı güdülmüyor. Yapımda Atatürk'ü Yetkin Dikinciler, Zübeyde Hanım'ı Beyhan Saran ve mektup, yazışma ve gazeteleri ise Arif Soysalan seslendiriyor.

Can Dündar:
Yönetmen Can Dündar, "Okullarda farklı bir Atatürk anlatılıyor. Ve anlatılanlar Atatürk'ü müthiş bir şablona sokuyor. Herkesin başka bir Atatürk'ü var. Benim de Atatürk'üm bu" diyor.

Goran Bregovic:
Böyle bir proje içinde olmaktan son derece memnun olduğunu söyleyen Bregoviç, "Ben de arkamda bir şey bırakmak, böyle önemli bir ana tanıklık etmek istedim" diye konuşuyor.


Filmden notlar

* Filmde Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik günlerini Georgios Chondrogiannis, Manastır çocukluk günlerini Aleksandar Korlevski, Manastır gençlik dönemini Ediz Mehmedali, İstanbul gençlik dönemini Burak Onaran, orta yaşlarını Bahadır Yazıcı ve son dönemini Gökhan Akyüz oynuyor.
* Ünlü karga kovalama sahnesi Mustafa Kemal'in gerçekte karga kovaladığı Langaza'da çekildi. Kargalar ise animasyon.
* Kostümler büyük oranda TRT'den kiralandı.
* Filmin çekimlerine Nisan 2008'de başlandı ve eylül başında tamamlandı.