ABD'nin iç ve dış siyaseti ile ilgili haber almak isterseniz, başvuracağınız yer çoğunlukla Hollywood'dur. Ülke içinde yaşanan herhangi bir gelişmeye karşı muhafazakarlar ya da liberallerin nasıl tepkiler verdiğini öğrenmenin yolu da oradan geçer.

Bu açıdan son günlerde yaşanan finansal kriz elbette ki Hollywood senaristlerinin ilgisini çekecekti. Film sektörünün dikkati yeniden finans dünyasına odaklandı. Oliver Stone imzalı Wall Street'in devamının çekilme kararının ardından, şimdi de Candace Bushnell'in Trading Up isimli kitabının uyarlanması gündemde. New York sosyetesi ve moda sektörü üzerine yazılmış kitap iş dünyasındaki ayak oyunlarını anlatıyor. Bununla birlikte, finans ve iş dünyasını hedefe alan filmlerin artacağı ve Gordon Gekko gibi acımasız iş adamı karakterlerine sıkça rastlanacağı söyleniyor.

Bu düşüncenin karşısında ise son iki Bond filminden tanıdığımız senarist Paul Haggis gibi isimler var. Haggis bu gergin ortamda sinema sektörünün insanları rahatlatacak filmler yapması, bir nevi gerçeklerden kaçmalarına yardım etmesi gerektiğini söylüyor. Amerikan gişelerine bakıldığında ise izleyicilerin Haggis'in yanında yer aldığı görülmekte.