11. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, 13-19 Kasım 2008 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Belgesel Sinemacılar Birliği’nce (BSB) düzenlenen festivalin tanıtımı amacıyla Armada Oteli’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Festival Komitesi Başkanı Ender Yeşildağ, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı yarı resmi bir kurum olarak faaliyet gösteren BSB’nin, televizyonlar dışında gösterim alanları yaratmayı ve belgesel sinemayı izleyiciyle buluşturmayı amaçladığını söyledi. Yeşildağ, ilki 1997 yılında düzenlenen festivalin her yıl ortalama 40 bin izleyici tarafından takip edildiğini belirterek, şimdiye kadar 59 ülkeden 965 filmin gösterildiği etkinliğin yurt dışından gelen konuklarla Türkiye’deki belgeselcileri buluşturduğunu kaydetti.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi desteğiyle düzenlenen festivale bazı konsolosluklar ile belediyelerin de gösterim organizasyonlarına katkı verdiğini anlatan Yeşildağ, "Festivale bu yıl 300’ün üzerinde film gönderildi. BSB üyesi yönetmenler ve akademisyenlerden oluşan kurul bunları izleyerek eledi. Festivalde bu yıl 49’u yerli 78’i yabancı olmak üzere 35 ülkeden 127 film gösterilecek" dedi. Ender Yeşildağ, etkinliklerin herkese açık olduğu ve ücretsiz izlenebileceğini ifade etti.

Festival koordinatörü Aslı Ertürk de festivalde gösterilecek yerli filmlerin yönetmenlerinin çoğu ile Avustralya, Fransa, Norveç, Finlandiya, İsrail ve Filistin’den yönetmenlerin de etkinliklere katılacağını bildirdi.

FİLMLER 14 BÖLÜM ALTINDA GÖSTERİLECEK

Belgesel filmlerin, aralarında "Dünya hali", "İnsan hakları", "Hiç umut yok mu?" başlıklarının da bulunduğu 14 bölüm altında gösterileceğini dile getiren Ertürk, bu yıl "Sinema Okulu" adını verdikleri bir bölümü de öne çıkardıklarını söyledi.

Ertürk, "Türkiye’den öğrenci filmlerinin de katıldığı bölüme bu yıl Finlandiya’daki Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi, İtalya’daki belgesel yapım okulu Zelig ve Polonya Ulusal Sinema ve Televizyon Okulu’ndan öğrencilerin filmleri de katılıyor. Gerçekten başarılı çalışmalar bunlar. Bunların bir kısmının yönetmenleri, görüntü yönetmenleri ve kurgucuları gibi insanlar da aramızda olacak" diye konuştu.

Film gösterimlerinin Fransız, İtalyan ve Nazım Hikmet Kültür Merkezlerinde gerçekleştirileceğini ifade eden Ertürk, ayrıca 15 Kasım Cumartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde "Kültürlerarası diyalogda belgesel sinemanın yeri", 16 Kasım Pazar günü Pera Müzesi’nde "Belgesel sinemada müzik", 17 Kasım Pazartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde "Süha Arın belgesel sineması" konulu panellerin yapılacağını söyledi.

Aslı Ertürk, Pera Müzesi’nde 16 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek "Ustalık Dersleri" etkinliğinde de yurt dışından davet edilen belgesel yönetmenlerinin deneyimlerini paylaşacağını belirtti. (aa)