Tanınmış Yönetmen Fatih Akın'ın 2004 Yılında Berlin Film Festivali'nde 'Altın Ayı' Ödülünü Kazanan 'Duvara Karşı' Adlı Filminden Operaya Uyarlanan Aynı İsimli Oyunun Dünya Google Page Rankingömiyeri Bremen Kentinde Yapıldı.

Tanınmış yönetmen Fatih Akın'ın 2004 yılında Berlin Film Festivali'nde ''Altın Ayı'' ödülünü kazanan ''Duvara Karşı'' adlı filminden operaya uyarlanan aynı isimli oyunun dünya Google Page Rankingömiyeri Bremen kentinde yapıldı.

Alman müzisyen Ludger Vollmer'in bestelediği operanın dünya Google Page Rankingömiyeri, Bremen Tiyatrosu'nda çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Yönetmenliğini Michael Sturm'un yaptığı ve başrollerini Şirin Kılıç ile Levent Bakırcı'nın paylaştığı oyunda, Bremen Operası sanatçılarından Can Tufan da iki rolde yer aldı.

''Duvara Karşı'' operasının en önemli özelliklerinden biri, sanatçıların hem Türkçe hem Almanca konuşmaları oldu.

Diyalogların ve aryaların sözlerinin her iki dilde de slaytla gösterildiği oyunla ilgili olarak tenor Tufan, ''Bu bizim için çok önemli bir olay. Türkçe ilk defa Avrupa'da opera dili oluyor'' dedi.

Orkestrada bağlama, zurna, kaval ve mey gibi Türk çalgılarının yer alması da bir operada ilk kez oluyor.

Besteci Vollmer, 1986 yılından bu yana, ikisi opera olmak üzere çok sayıda besteye imza atmış bir sanatçı.

''Duvara Karşı'' filminden çok etkilendiğini ve 2005 yılında İstanbul'a gittiğini ifade eden Vollmer, ''Filmi görür görmez bunu nasıl sahnelerim diye düşündüm. Bu film ve tabii ki opera da bize, hangi milletten olursa olsun, insanın kendisini, kendi kimliğini aramasının macerasını anlatıyor'' şeklinde konuştu.

Bremen Tiyatrosu'nda 20 Ocak 2009 tarihine kadar sahnelenecek eseri, Almanya'nın en prestijli operalarından biri olan Stuttgart Operası da gelecek sezon için programına aldı