"Kısalar Göz Önünde"Akbank 5. Kısa Film Festivali, 15 Aralık'ta başlayacak

akbankkisafilmkut - "Kısalar Göz Önünde" Akbank 5. Kısa Film Festivali 15 Aralık

Akbank 5. Kısa Film Festivali, bu yıl “Kısalar Göz Önünde” temasıyla 13 ülkeden 85 filmi seyirciyle buluşturacak. Yurt içi ve yurt dışından geniş katılımı, farklı bölümleri, atölye çalışmaları ve söyleşileri ile 15 Aralık’ta başlayacak festival, 10 gün sürecek.

Akbank Kısa Film Festivali, beşinci yılında da sinemaseverlere keyifle izleyecekleri bir etkinlik sunma hedefini sürdürüyor.

Festivalde bu yıl, son dönemde kısa filmin sinema endüstrisi için öneminin ve üretilen film sayısının artışına dikkat çekebilmek, yükselen değer olgusunu vurgulamak amacıyla “Kısalar Göz Önünde” teması belirlendi. Festival programında ise dünya festivallerinde gösterilen önemli filmler davet edilerek sinemaseverlere geniş bir yelpaze sunulması hedeflendi. Buna göre, “Belgesel Sinema” bölümünde Türk Belgesel Sineması’nın önemli isimlerinden Hakan Aytekin’ın filmleri, dünyanın farklı bölgelerinden canlandırma(animasyon) film örnekleri, “Kısadan Uzuna” bölümünde yönetmen Reha Erdem’in sinema serüveni ile kısa filmleri ve ilk uzun metraj filmi gösterilirken, “Özel Gösterim” bölümünde de sürrealizm ve sinema ilişkisi çerçevesinde Dali’ye bir sayfa açılacak.

Ayrıca festival kapsamında gerçekleşecek söyleşi ve atölye çalışmaları ile sinema sektöründeki tecrübeli isimler deneyimlerini sinemaseverlere aktaracak. Tüm gösterimler Akbank Sanat’ta gerçekleşecek olup ücretsiz olarak izleyiciye ulaşacak.