İstanbul Modern Sinema, 11-28 Aralık

İstanbul Modern Sinema, 11-28 Aralık tarihleri arasında "Asia" programını sunacak. Programda Asia Argento'nun Ölüler Ülkesi, Suspiria, Gözyaşlarının Annesi, Transylvania ve Aldatan Yürek başlıklı filmleri gösterilecek.
İstanbul Modern Sinema, 11-28 Aralık tarihleri arasında "Asia" programını sunacak. Programda Asia Argento'nun Ölüler Ülkesi, Suspiria, Gözyaşlarının Annesi, Transylvania ve Aldatan Yürek başlıklı filmleri gösterilecek.

Beyazperdenin asi kızı Asia Argento, korku sinemasının İtalyan stilisti Dario Argento'nun kızı olarak yola çıktı. Babadan yıldız olan Argento, oynadığı sayısız "kötü kadın" rolüyle boyun eğmez bir kişiliğe büründü beyazperdede.

"Asia" programında, oyuncunun Hollywood'u fethettiği Ölüler Ülkesi, 1977 yılında Suspiria ile başlayan korku üçlemesi "Üç Anne"nin son filmi olan Gözyaşlarının Annesi, Birol Ünel ile birlikte oynadığı Transylvania ve kendi yönettiği Aldatan Yürek yer alıyor.

İstanbul Modern Sinema'da Türkçe altyazılı olarak sunulacak olan film gösterimleri müze ziyaretçilerine ücretsiz.

r2 - İstanbul Modern Sinema, 11-28 Aralık
Ölüler Ülkesi / Land of the Dead, 2005
Yönetmen: George A. Romero
93', İngilizce, Renkli

Romero'dan yine dudak uçurtan bir zombi filmi... Yönetmeni kendi icadı olan Yaşayan Ölüler sahasında yeniden görüyoruz. Zombiler, yaşayanlara karşı savaşı kazanıp şehri ele geçirmişlerdir. Hayatta kalanlar ise çitlerle çevrili bir bölgede yaşar. İnsan toplumu iki sınıfa bölünmüştür: Biri Kaufman (Dennis Hopper) liderliğindeki zenginler, diğeriyse sokakta hayat mücadelesi verenler... Romero'nun apokaliptik dünyası yine bolca sosyal hiciv yüklü.


r1 - İstanbul Modern Sinema, 11-28 Aralık
Transylvania, 2006
Yönetmen: Tony Gatlif
103', İngilizce, Renkli

Avrupa'nın etnik sapa yollarında geçen bir aşk hikâyesi. Coşkun Çingene müzikleri, çarpıcı manzaralar, mutlu sonuyla keyifli bir yol filmi. Rumen kültürünü Avrupa'ya tanıtmasıyla ünlenen yönetmen, bu kez kamerasını Argento'nun oynadığı Zingarina'ya yöneltmiş. Sevgilisini aramak üzere yollara düşen Zingarina'nın Transylvania macerası. Gökyüzü altında geçen romantik bir yolculuk...


r3 - İstanbul Modern Sinema, 11-28 Aralık
Gözyaşlarının Annesi / The Mother of Tears / La Terza Madre, 2006
Yönetmen: Dario Argento
98', İngilizce, Renkli

Korku filmlerinin kült yönetmeni Dario Argento'nun 1977 yılında Suspiria ile başlayan "Üç Anne" üçlemesi otuz yılın sonunda noktalanıyor. Öncekilerin vahşetini, kan potansiyelini aratmayan bu üçüncü filmde, Asia Argento ve annesi Daria Nicoldi bir anne-kızı canlandırıyorlar. Sarah Mandy, eski bir mezarda bulduğu antika kavanozun üstündeki mührü kırar, dünyaya hükmeden cadı Mater Lacrimarum'u, yani Gözyaşlarının Annesi'ni serbest bırakır. Bu da korkunç intiharların ve suç dalgasının Roma'yı kaplaması anlamına gelecektir.
r4 - İstanbul Modern Sinema, 11-28 Aralık
Aldatan Yürek / The Heart is Deceitful Above All Things, 2004
Yönetmen: Asia Argento
98', İngilizce, Renkli

Asia, bu kez yönetmen koltuğunda! Hayatın ortasından kesilen bu dehşetengiz kesit, uyuşturucu bağımlısı bir annenin oğluyla ilişkisini gösteriyor. Sevgi gördüğü ebeveyninden alınan yedi yaşındaki evlatlık bir çocuğun düştüğü cehennemvari hayat gözler önüne seriliyor. Fiziksel ve psikolojik acımasızlıklara maruz kalan bu çocuğu izlerken ürpereceksiniz. Asia Argento duygusal sömürüye başvuran, ruh hastası anne rolüyle dikkat çekiyor. Çocuğun büyük ebeveynleri ise Peter Fonda ve Ornella Muti tarafından canlandırılmış.