Ünlü yıldız John Travolta'nın, babasına benzerliğiyle dikkat çeken, 16 yaşındaki oğlu Jett Travolta, geçtiğimiz hafta, aniden geçirdiği epilepsi nöbeti sonucunda genç yaşta yaşama veda etti. Jett'in ölümünün ardında, Travolta ailesinin Scientology tarikatı üyeliğini hedef alan kimi iddialar ortaya atıldı.


Ünlü yıldız John Travolta'nın 16 yaşındaki oğlu Jett Travolta, geçtiğimiz haftasonu, ailenin Bahamalar'daki yazlık evinde geçirdiği krizi sonucunda aniden öldü. John Travolta ve oyuncu eşi Kelly Preston'ın en büyük çocukları olan Jett'in, geçmişte de benzer nöbetler geçirdiği ve ender görülen bir hastalık olan Kamikaze sendromu'na yakalandığı belirtildi. Jett'e yapılan otopside, ölüm nedeninin geçirdiği epilepsi nöbeti olduğu kesinleşirken, Travolta ailesinin doktorunun da otopsi sırasında bulunduğu, otopsi sonucunun "durumda suç unsuru olmadığı için" resmen açıklanmayacağı açıklandı.
Ne var ki, Jett'in ölümünün ardından internette, özellikle Scientology tarikatına karşı yayın yapan sitelerde bazı iddialar ortaya atıldı. Scientology karşıtı eylemleriyle tanınan Anonymous adlı online grup, Jett'in aslında otizm hastalığına sahip olduğunu, ancak Scientology tarikatına mensup John Travolta ve Kelly Preston'ın, otizmin psikosomatik bir rahatsızlık olduğuna inandıkları için, oğullarına ilaç tedavisi uygulamadıklarını iddia etti. Grup üyelerine göre, Travolta ailesi, modern tıbbın öngördüğü tedavi yöntemleri yerine, Scientology tarikatının kurucusu olan Ron Hubbard'ın önerdiği çeşitli detox programlarını uyguladı.
Ailenin avukatları Michael Ossi ve Michael McDermott da Jett'in, bilinç kaybına yol açan majör epilepsi nöbetinden mustarip olduğunu, birkaç yıldır ilaç kullandığını, bu nöbetleri önleyen 'Depakote' adlı ilacı uzman doktorların tavsiyesiyle bıraktığını ve konunun Scientology tarikatıyla bir ilgisi olmadığını açıkladı. Scientology tarikatından yapılan resmi olmayan bir açıklamadaysa, tarikat mensuplarının hasta olduğunda herkes gibi ilaç kullandıkları, iddiaların asılsız ve art niyetli olduğu belirtildi.