39099603bp7 - Ölmeyi unutmaya geldim... Tsilla CheltonPandora nın Kutusu nun Fransız yıldızı Tsilla Chelton hakkında bilmediklerinizYeşim Ustaoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı, başrollerini Tsilla Chelton, Derya Alabora, Övül Avkıran, Onur Ünsal ve Osman Sonant’ın paylaştığı Pandora'nın Kutusu 23 Ocak 2009'da gösterime girecek.

Tsilla Chelton, "Pandora’nın Kutusu"nda yaşadığı küçük Batı Karadeniz kasabasından çocukları tarafından İstanbul’a getirilen yaşlı bir anneyi canlandırıyor. Alzheimer olduğunu öğrendikleri annelerinin yanlarındaki varlığıyla beraber kendi sorunları ve aralarındaki gerginlik de ortaya çıkan üç kardeş annelerine bakmaya çalışırken kendi hayatlarını sorgulamaya başlarlar. Pandora’nın Kutusu yavaş yavaş açılırken anneanneyle torunu arasında beklenmedik bir yakınlık filizlenir.

"Pandora'nın Kutusu" nda bir alzheimer hastasını üstelik Türkçe konuşarak canlandırdığı Nusret Hanım rolüyle Tsilla Chelton, sinema dünyasının en eski ve saygın festivallerinden birinde İspanya’daki 56. San Sebastian film festivali’nde "En İyi Kadın Oyuncu" ve Amiens Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerine layık görüldü.

"Pandora’nın kutusu" adlı filmi ile "Altın İstiridye" ödülünü kazanan Türk yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun Fransız oyuncu hakkında söyledikleri şu şekildedir;

"Rol, Tsilla’ya ulaşana kadar çok uzun bir süreç oldu.Tsilla’nın Türkçe öğrenmesi gerekiyordu. Onun için son derece ihtimamlı ve zor bir çalışma oldu. Diğer oyuncularla da ilişkisi ve kimyası kuvvetliydi. İlk başta yaşça ileri olan, Türkçe bilmemesine rağmen Türkçe konuştuğu sahneleri olan yabancı bir oyuncuyla çalışmak beni endişelendiriyordu ama Brüksel’deki ilk görüşmemizde aramızda hemen karşılıklı bir elektriklenme oldu. O yaşta birinin bu rolün altından kalkması, bambaşka bir dili öğrenip bambaşka bir ülkeye gelmesi, dağlara çıkması müthiş bir çabaydı".

Tsilla Chelton ise yaşından dolayı yaşadığı sıkıntılar yüzünden filmin galasına bile katılamazken, kendisiyle yapılan bir röportajda rolü kabul etme nedeni olarak "Ölmeyi unutmak için geldim." cevabını vermiştir...

Yaşamının 70 yılını tiyatro, sinema ve televizyon oyunculuğuna adamış birine rastlamak çok da kolay değil.

Sıradışı bir kariyere sahip Tsilla Chelton 21 Haziran 1918'de Paris'de doğdu, Çocukluğu Anvers-Belçika'da geçti.

Kariyerine ilk adımını 1948 yılında Fransızların ünlü mim oyuncusu Marcel Marceau'nun eşliğinde attı.

1950 yılından itibaren Eugene Ionesco'nun oyunlarını canlandırmaya başladı ve bu yazarın dünyada en tanınmış yorumcularından biri oldu.
Bunun yanısıra Adamov, Beckett, Audiberti, Brecht gibi çağdaş yazarların kaleme aldığı birçok oyunda rol aldı.

Sinema alanında ise Yves Robert, Claude Chabrol, Christian de Chalonge, Gérard Our ve Peter Hyams gibi yönetmenlerle çalıştı. Ancak bu alanda popülerlik kazanması yönetmenliğini Etienne Chatiliez'in yaptığı Tatie Danielle (1989) isimli filminde canlandırdığı unutulmaz yaşlı kadın karakteriyle oldu. Pandora'nın Kutusu Chelton'ın kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu.

Tsilla Chelton'un filmografisi

Sur Le Mont Josaphat (2007)
The Pleasure Is All Mine (2004)
The Musketeer (2001)
Que faisaient les femmes pendant que l'homme marchait sur la lune? (2000)
La Soif d'or (1993)
Tatie Danielle (1989)
Shank (1974)
L' Alliance (1970)
Very Happy Alexander (1969)


pandoranin kutusu15 - Ölmeyi unutmaya geldim... Tsilla Chelton


pandoranin kutusu16 - Ölmeyi unutmaya geldim... Tsilla Chelton


pandoranin kutusu1 - Ölmeyi unutmaya geldim... Tsilla Chelton


pandoranin kutusu2 - Ölmeyi unutmaya geldim... Tsilla Chelton


pandoranin kutusu3 - Ölmeyi unutmaya geldim... Tsilla Chelton


pandoranin kutusu4 - Ölmeyi unutmaya geldim... Tsilla Chelton


pandoranin kutusu9 - Ölmeyi unutmaya geldim... Tsilla Chelton


pandoranin kutusu10 - Ölmeyi unutmaya geldim... Tsilla Chelton