poster - Astronaut's Wife /Psikolojik - 1999

01 - Astronaut's Wife /Psikolojik - 1999
02 - Astronaut's Wife /Psikolojik - 1999
04 - Astronaut's Wife /Psikolojik - 1999


Gerçek mi, paranoya mı?

Spencer Armacost adlı genç bir astronot görev için uzaydadır. Ancak bir terslik olur ve dünyayla olan bağlantıları kesilir. Gerçekte bu vahim durum sadece birkaç dakika sürer. Daha sonra her şey - çoğu zaman olduğu gibi - yoluna girer ve kimsenin burnu bile kanamadan bağlantı tekrar kurulur, astronot da dünyaya, ülkesine, evine, biricik karısına kavuşur. Ancak bu olayın ardından kendini dünyanın en şanslı kadını gibi hisseden karısının mutluluğu, bir süre sonra gölgelenmekte gecikmez. Tuhaf bir şey olmuş ve kocası sanki her açıdan değişmiştir. Görünüşü aynıdır, ama daha önce hiç yapmadığı şeyleri yapmakta, daha önce hiç davranmadığı gibi davranmakta, daha önce hiç söylemediği türden sözler sarf etmektedir. Genç kadın tam kocasından bu kadar şüphelenmeye başladığı bir dönemde bir de tutup istemeden hamile kalır ve ikiz doğuracağını öğrenir. Ancak içinde taşıdığı canlar ona bu dünyaya ait değillermiş gibi gelmektedir..


Uzay psikolojisi veya insan ruhunun esrarı
Ortada kısmen uzayda geçen ve içinde uzaya gitme deneyiminden bol bol söz edilen bir film var. Ancak bu kez Armageddon, Mission to Mars veya Apollo 13 gibi insanın uzayda gösterdiği kahramanlıkları veya tanımadığı bir ortamdaki zorluklara ve imkansızlıklara karşı galibiyet elde etmesini anlatan bir yapım söz konusu değil. Filmin meselesi uzay yolculuğu değil, sonrası, geri dönüş kısmı. Astronaut's Wife, uzay yolculuğunun insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini ele alması açısından belki olsa olsa Robert Zemeckis'in Carl Sagan uyarlaması Contact'la karşılaştırılabilir. Kocası uzaydan döndükten sonra şüpheler içinde kıvranan genç kadının kafasında şu sorular dolaşmaktadır: Onu bu kadar değiştiren şey ne? İşini ve hayatını bile gözden çıkarmasını sağlayacak kadar değişmesinin sebebi ne olabilir? Filmin yönetmeni bizde ismini pek az duyduğumuz Rand Ravich. Hikaye ve senaryo da kendisine ait..


Johnny Depp'in "mainstream" çıkışı
Astronaut's Wife adlı filmde başrolü genel olarak mainstream filmlerde pek görünmemeği tercih eden Johnny Depp üstleniyor. Daha doğrusu başrollerden birini. Çünkü rol arkadaşı ilk olarak Devil's Advocate adlı filmde Keanu Reeves ve Al Pacino ile birlikte izlediğimiz, son zamanlarda da The Cidar House Rules adlı yapımda karşımıza çıkan Charlize Theron. Filmin ismine bakılırsa psikolojik ağırlık tamamen Theron'un üzerinde. Ancak genç kadının, uzay yolculuğunun ardından bir dönüşüm geçirdiğini sandığı kocasını canlandıran Johnny Depp'in işi de çok zor. Çünkü, filmin büyük bir bölümünde gerçeği tam olarak anlamamıza izin verilmiyor, gerçekten uzayda bir şey oldu ve o bir dönüşüm mü geçirdi, yoksa sadece kriz anlarının ardından pek çok insanın yaşadığı türden radikal bir kişilik değişimi mi söz konusu? Sonuç olarak, sadece yakışıklılığı ve yetenekleriyle değil aynı zamanda titiz film seçimleriyle de tanınan bu kendine has aktörün Sleepy Hollow'la başlayan ve Astronaut's Wife'la süren ikinci çıkış dönemini izlemek zevkli olacak gibi görünüyor. Yakında kendisini Roman Polanski'nin yönettiği The Ninth Gate adlı filmde Şeytan'la karşılaşan bir eski kitap satıcısı rolünde de izleyeceğiz..


:.... Künye
Astronaut's Wife
Astronotun Karısı


Türü
Psikolojik


Süresi ve Yapım Yılı
99 dakika - 1999


Yönetmeni
Rand Ravich


Senaryo
Rand Ravich


Müzik
George S. Clinton


Görüntü Yönetmeni
Allan Daviau


Oyuncular
Johnny Depp
Charlize Theron
Nick Cassavettes
Samantha Eggar


Yapım
Mark Johnnson Donna Langley