Vegas'ta Korku ve Nefret (özgün ad: Fear and Loathing in Las Vegas)

fear and loathing in las vegas 3 800 - Vegas'ta Korku ve Nefret (film)
MPW 19877 - Vegas'ta Korku ve Nefret (film)
Fear And Loathing In Las Vegas cdco - Vegas'ta Korku ve Nefret (film)


1998 yapımlı Hunter S. Thompson'un Fear and Loathing in Las Vegas: A Savage Journey to the Heart of the American Dream isimli 1971 yılındakı kitabından sinemaya uyarlanan komedi macera filmidir. Film için ilk önce Marlon Brando ve Jack Nicholson düşünülmüş fakat yaşlı oldukları için daha sonra rol almamışlar., ki aynı şekilde John Malkovichde öyle. Bu sebepten Dan Aykroyd ve John Belushi rol için düşünülmüş , ancak Belushinin ölümünden sonra onlar da rol almadılar. Hunter S. Thompson Johnny Depp ile tanışınca ve bu projeden bahs edince filmin başrolündeki Duke rolünü Johnny Depp ve Thompsonun yakın arkadaşı Oscar Z. Acostanın (kitaptaki ve filmdeki ismiyle Doktor Gonzo) rolünü ise Deppin arkadaşı olan Benicio Del Toro aldı. Filmin yönetmenliği için Martin Scorsese ve Oliver Stone düşünülmüşdü fakat yönetmenliği sonunda Terry Gilliam yaptı. The Matrix (bar) sahnesinin bir yerinde ise Hunter S. Thompson filmde kendisi kısa olarak gözüktü.Konusu

60'lı yıllarda çok kötü olaylar yaşanmaktaydı. Birçok insan için her şey kötüye gidiyordu. Ard arda gelen olaylar yetmezmiş gibi, uyuşturucu başını alıp ülkenin her yerine gidiyordu (ABD). 160 asker hayatını uyuşturucudan kaybetti. Ancak bütün bunlar insanların bir kismını dert olsa da, Las Vegasa portekizli bir fotoğrafçıyla çalışacak olan ve bir yarış ile ilgili bilgiler,resim ve yazı alacak olan gazeteci Raoul Duke (Depp) ve avukatı Dr. Gonzo (Del Toro) "Amerikan Rüyası"nın kalbine giderek bu olayları kafalarından çıkarmaktadırlar. Hem de arabaları tamamen uyuşturucu doluyken. Duke ve Gonzo tam bir uyuşturucu bağımlılarıdırlar, yol boyunca sürekli uyuşturucu kullanır ve yarasalarla savaşırlar. Ancak bu yarasalar genel de Dukeye görünür çünkü aslında bunlar sadece halüsinasyonlardır. Yolda giderken bir otostopçu (Tobey Maguire) onları durdurur ancak bu iki manyakdan korkan otostopçu hemen onlardan kaçar, yani Gonzo ve Duke kendilerini normal göstermeye çalışmış olsalar da dayanamamışlardır ve Duke ona saldırmışdır.
En sonunda ikili Nevada, Las Vegasa varır, şimdi burada onları oldukça ilginç maceralar beklemektedir. Korku ve nefret dolu maceralar.