Filmekimi Beşinci Yılında Seyirci Rekoru Kırdı

filmekimi afis150 - Filmekimi Beşinci Yılında Seyirci Rekoru Kırdı

13-19 Ekim tarihleri arasında, Beyoğlu Emek Sineması'nda gerçekleştirilen ve bu yıl beşinci yaşını kutlayan Filmekimi'nde seyirci rekoru kırıldı. Geçen yıl 28.000 sinemaseverle buluşan etkinliği bu yıl biletli ve davetli olmak üzere 30.000'i aşkın sinemasever izledi.

Bu yıl beşinci yılını kutlayan ve 13-19 Ekim tarihleri arasında, Beyoğlu Emek Sineması'nda düzenlenen Filmekimi, seyirci rekoru kırdı. Biletleri 7 Ekim tarihinde satışa sunulan etkinliği biletli ve davetli olmak üzere 30.000'i aşkın sinemasever izledi. Filmekimi'ni geçen yıl 28.000 sinemasever izlemişti.

Nokia Nseries sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen etkinliğin medya sponsorluğunu CNBC-e, Radikal ve Radyo Eksen üstlendi. Programda yer alan filmleri ise DHL Worldwide Express taşıdı.

Filmekimi'nde biletlerin en çabuk tükendiği film, dünyanın farklı ülkelerinden yirmi yönetmenin Paris'in on sekiz bölgesini ve aşkı kendi bakış açılarıyla anlattığı "I Love You Paris" oldu. "I Love You Paris"in biletleri, satışa çıktıktan sonra iki saat içinde tükendi.

Filmekimi seyircilerin başka bir favorisi ise bu yıl Filmekimi'nde ilk defa gerçekleştirilen geceyarısı seansı oldu. Biletleri ilk günden tükenen Richard Linklater'ın "A Scanner Darkly" adlı filmin gösterimi öncesinde bilet bulmak isteyen sinemaseverler uzun kuyruklar oluşturdu.

Filmekimi'nde biletleri yalnızca 2,5 YTL'den satılan hafta içi gündüz seansları sinemaseverler tarafından büyük ilgi gördü. Hafta içi yer alan 15 gündüz seansının biletlerinin tümü tükendi.

Bir hafta boyunca 36 seansta 19 filmin gösterildiği Filmekimi'nde 18 filmin biletleri satışa sunulan ilk günde tükendi. Filmekimi'nin diğer seanslarında ise %99 doluluk vardı.

Filmekimi programında yer alan Lian Lunson'un yönettiği "Leonard Cohen" ("Leonard Cohen: I'm Your Man") belgeseli vesilesiyle 17 Ekim Salı günü Balans Music Hall'da "Cohen ve Ben" adlı bir parti düzenlendi. 500'ü aşkın müzikseverin izlediği konserde Türk rock ve alternatif müzik sahnesinin yıldız isimleri Portecho, Nem, Göksel, Teoman ve Hayko Cepkin, Cohen şarkılarını yorumladılar ve Cohen hayranlarına keyifli dakikalar yaşattı.

Filmekimi gelecek yıl Ekim ayında yine İstanbullu sinemaseverleri Beyoğlu'nda buluşturacak.