Düşman Hattında

behindenemylinesposyl5 - Düşman Hattında

Yönetmen
John Moore
Senaryo
David Veloz
Zak Penn
Görüntü Yönetmeni
Brendan Galvin
Müzik
Don Davis
Yapım
2001 Amerikan Yapımı
103 dakika
Türü
Aksiyon


Konu : Amerikan ordusunda bir pilot olan Chris Burnett, Bosna'daki Amerikan üssünde bulunmaktadır. Gerçek bir savaş göreceği umuduyla orduya katılan Burnett, uçak gemisinde beklemekten ve sadece eğitim yapmaktan sıkıldığı için ordudan ayrılmaya karar verir. Bunu Amiral Leslie'ye bildirdiğinde aralarında bir tartışma yaşanır.

Ceza olarak son bir uçuş görevine çıkan Burnett, uçaktaki dijital kamera ile Srıpların yasak bölgede fotoğrafını çekince uçağı düşürülür. Fotoğrafları ele geçirmek isteyen Sırplar, Burnett'in yardımcı pilotunu öldürürler. Hayatını kurtarmak için kaçmaya başlayan Burnett, Sırplarla ilişkilerini bozmak istemeyen üst yönetimin kendisini ölüme terketmesiyle şok olur.
Oyuncular-Karakterler
Gene Hackman
Amiral Leslie Reigart
Owen Wilson
Chris Burnett
Joaquim de Almeida
Amiral Miguel Piquet
David Keith
Tom O'Malley
Olek Krupa
Miroslav Lokar
Gabriel Macht
Teğmen Jeremy Stackhouse


Yorum : İlk bakışta Behind Enemy Lines pek de ümit verici bir film olarak gözükmüyor. İlk kez yönetmenlik yapan John Moore, sıradan bir senaryo ve kahramanı daha çok komedilerle tanınan Owen Wilson (Meet The Parents, Zoolander) olan bir aksiyon.

Tüm bunlara rağmen kariyerinde Jim Sheridan ve Neil Jordan gibi başarılı yönetmenlerle çalışma şansını elde etmiş olan İrlanda'lı Moore, yüksek tempolu bir aksiyon yapmayı başarmış. Reklam filmleriyle tanınan Moore, Sega oyun firması için yaptığı bir filmle yapımcıların dikkatini çekmişti.

İlk düşüncenin aksine Owen Wilson role uygun gözüküyor. Tek başına bir orduya bedel olan Stallone ve Schwarzenegger'in aksine Wilson normal biri gibi. Amiral rolündeki Gene Hackman kendini zorlamadan rahat bir rolde karşımızda. Wilson'un peşindeki Sırp keskin nişancıyı canlandıran Vladimir Maskov da (15 Minutes) iyi bir iş çıkarmış.

Uçağın düşürülme sahnesi, tellere bağlı mayınların olduğu sahne ve final sahnesi başta olmak üzere bu tür bir filmden bekleneni gerçekleştiren birçok sahne var. Yönetmen, mavi ağırlıklı kamera filtreleri, el kamerasıyla yapılan çekimler, yavaşlatılmış ve hızlandırılmıs kareler gibi birçok tekniği birarada kullanarak dinamik bir film yapmış.

Bütün bu artılardan sonra filmde birçok mantıksızlık ve inandırıcılıktan uzak sahne olduğunu söylemek gerek. Wilson'un peşindeki nişancıdan her seferinde kaçmayı başarması, onlarca Sırp askerinin toplu mezarda birkaç metre yakınlarındaki Amerikan üniformasını görememesi ve final sahnesinin bütünü gibi. Tüm bunları görmezden gelip saf bir aksiyon izlemek ve teknik açıdan iyi bir film görmek amacıyla giderseniz büyük ihtimalle aradığınızı bulacaksınız.