İzleyici(The Watcher)

watcherposyu7 - İzleyici


Yönetmen
Joe Charbanic
Senaryo
David Elliot
Clay Ayers
Görüntü Yönetmeni
Michael Chapman
Müzik
Marco Beltrami
Yapım
2000 Amerikan Yapımı
96 dakika
Türü
Korku-Gerilim


Konu : David Griffin adlı bir seri katil, kurbanlarını haftalarca takip ederek sonunda piyano teli ile öldürmektedir. FBI ajanı Joel Campbell, uzun süre bu katilin izini sürdükten sonra umutsuzluk içinde Los Angeles'tan Chicago'ya taşınır. Böylece olaylardan uzaklaşacağını sanan Campbell, katilin onu Chicago'ya takip etmesiyle sarsılır.

Fakat katil, bu kez kanlı "oyunu" daha da ilginç hale getirmek ister. Öldüreceği kurbanının resmini Campbell'a cinayetten bir gün önce göndererek akşam 9'a kadar onu bulması için süre verir. Kurbanları kurtaramamanın verdiği suçluluk duygusu ve aldığı ilaçların etkisiyle psikolojik yönden çok kötü durumda olan Campbell, durumunu düzeltmek için tek şansının katili bulmak olduğunu anlar.Oyuncular-Karakterler
James Spader
Joel Campbell
Keanu Reeves
David Allen Griffin
Marisa Tomei
Polly
Ernie Hudson
Ibby
Chris Ellis
Hollis
Robert Cicchini
Mitch


Yorum : Düşüşte olan kariyerini The Matrix'deki Neo karakteriyle kurtaran ve tekrar sinema dünyasıın en popüler isimlerinden biri olan Keanu Reeves, çok değişik karakterleri canlandırabileceğini ispatlamak istercesine değişik roller seçmeye başladı. Soğukkanlı bir katili oynadığı bu filmde de gerçekten etkili bir performans gösteriyor.

Bir zamanların aranılan oyuncusu James Spader (Pretty In Pink) ve yardımcı oyuncu Oscar'ı bulunan Marisa Tomei (My Cousin Winny), oynadıkları karakterler itibariyle ortalamanın üstüne çıkamıyorlar. İlk kez yönetmenlik yapan Joe Charbanic ise Oliver Stone tarzı değişik açılı ve yavaş çekimler ile filmin etkisini arttırmayı amaçlamış . Yer yer etkili olan bu seçim, zaman zaman da izleyeni filmin atmosferinden uzaklaştırabiliyor.