The Mummy


Stephen Sommers 'in yönettiği 1932 yapımı Boris Karloff filminin yeniden çevrimi olan Mumya (The Mummy) dijital bakımdan bir başyapıt olarak görülüyor. Filmin ana karakteri ise , Arnold Vosloo tarafından oynanan ve 3000 yıldan beri ölü olan Imhotep adlı, ntikam peşindeki bir mumya."Kumdan yüz"
2.7 MB QuickTime 3 Movie
Brendan Fraser, Kevin J. O'Connor ve Rachel Weisz filmin diğer oyuncuları. Filmdeki görsel efektler Industrial Light and Magic (ILM) şirketi tarafından yapıldı.

ILM'nin dijital efekt ekibinin başındaki kişi John Berton. 1990'da ILM'ye katılan Berton, Terminator 2'nin etkileyici efektlerini yapan ekipte bulunduktan sonra Star Trek VI, Jurassıc Park, Maske, Casper, Taş Devri ve Derinlikte Dehşet filmlerinde çalıştı. Aşağıda Berton'la filmdeki dijital sahneler hakkında yapılmış bir röportajı okuyabilirsiniz.


mummypostb1 - The Mummy/ Efektleri

Industial Light and Magic'in yaptığı Mummy filmi, önceki versiyonlardan ne gibi farklılıklar gösteriyor?
İnsanlar Mumya'yı düşününce ilk olarak akıllarına Mumya'nın Eli, Mumyanın Mezarının Laneti, Mumya'nın İç Çamaşırlarının Laneti! gibi filmler akıllarına geliyor. Bunlar insanların beklediği kadar kaliteli ve gerilimli filmler değillerdi. Bu yüzden bize bu filmi yapmayı neden kabul ettiğimizi soruyorlar. Bizde ilk önce bunu düşündük. Bu Mumya büyük, kötü, hızlı hareket ediyor ve korkutucu. Ama onu korkutucu yapan bandajları değil. Bandajları var ve bu bütünün bir parçası. Bunu mumyanın karakteristik bir parçası haline getirmek için birçok simulasyon ve animasyon teknikleri kullandık. Bu bandajlar, rüzgarda sallanan örümcek ağları ve bağırsaklarla birleşince inanılmaz bir gerçekçilik sağladı. Bütün bunlar akışkan bir yapıya sahip olan ve çok hızlı haraket eden mumya ile birleşti. Demek istediğim bu eski filmlerdeki gibi sadece bandajlarla değil yaratığın bütünüyle ilgili.

Filmin başında Imhotep'i (Mumya'nın ismi) bandajlı bir ceset olarak görüyoruz.
Bandajdan çok bir cesete benziyor. Bağırsaklarla çevrilmiş bir iskelet gibi. Filmin düşüncesi, lanetin onu kurumaktan ve çürümeden koruduğu. Daha önce gördüklerimizden biraz daha akışkan. Filmde birkaç aşamadan geçiyor. İlk etapta, içi oldukça boş. Kuruyan ve gerilen yerlerdeki derisi bandajlarla sarılmış ve kasların izleri gözüküyor ve oldukça tiksindirici bir görünümü var. Tamamen bir ceset halinden başlayarak yarı-ceset, yarı insan bir hale dönüşüyor ve bu noktada derisindeki birçok delikten içini ve içinde olan biteni görebiliyorsunuz. Bazı bölümleri aynı insan anatomisinde olduğu gibi çalışıyor. Gerçekten çok çılgınca ve tuhaf görünüyor.

Anladığım kadarıyla filmin dizaynlarının tümü ILM tarafından yapıldı. Genellikle siz, hazırlanmış olarak elinize gelen tasarımlarla çalışmıyor musunuz?

Evet doğru. Ama bu filmde bize yaratığı sıfırdan başlayarak tasarlama görevi verildi. Bu harika bir olaydı. Çünkü bize, sanat yönetmenlerimizi ve model oluşturucularımızı efektlerdeki tüm üstünlüğümüzü kullanmak üzere, istediğimiz gibi yönlendirme konusunda büyük bir avantaj sağladı. Tabii şirket dışındaki tasarımcılar, modelleri hazırlarken, teknolojinin durumuna göre değerlendirmiyorlar."Mumya Kasları"
1.3 MB QuickTime 3 Movie


Aslında bu da bizi yeni teknikler geliştirmemiz konusunda zorluyor. Ama diğer açıdan da bu tasarımlarda biz gücümüzü tam olarak gösteremiyoruz. Modelleri kendimiz tasarlarken ise hangi tekniği kullanacaksak ona göre tasarlıyor ve çok daha başarılı sonuçlar alıyoruz.


Tasarımı şirket içinde yapmanın başka ne gibi avantajları oldu?
Burada ILM'de bir sanat departmanımız, çok yetenekli sanat yönetmenlerimiz, ressamlarımız ve model oluşturucularımız var. Tüm bu insanlar projeye çok değişik perspektiflerden bakabilirler. Hepsini bir araya topladık ve " müthiş çizimler ve tasarımlar oluşturmanızı istiyoruz, bu konuda bilgisayar-grafik bölümündekiler size doğru yönü gösterecek. Ama onların sizi kısıtlamalarına da izin vermeyin" dedik. Bu da bize teknolojik açıdan çok değişik bakış açıları sundu. Aynı şekilde biz de normalde gelistirme yapmayacağımız alanlarda birçok geliştirme yaptık Böylece mumyanın şirket içinde tasarımının yapılmasıyla, insanların beklentilerinin çok üstünde olan Imhotep gibi bir yaratık oluşturmayı başardık.