[CENTER]Kutsal Duman (Holy Smoke!)

Yönetmen
Jane Campion
Senaryo
Anna Campion
Jane Campion
Görüntü Yönetmeni
Dion Beebe
Müzik
Angelo Badalamenti
Yapım
1999 Amerikan Yapımı 114 dakika
Türü
Dram


.us]holysmokepospu6 - Kutsal Duman


Konu : Avusturalyalı genç bir kız olan Ruth, Hindistan'da tatilini geçirmektedir. Tatili bitmesine rağmen anne babasını arayarak bir süre daha orada kalacağını söyler. Sesinde bir gariplik hisseden ailesi bundan hiç de hoşnut olmaz ve bir tarikatın etkisi altına girdiğini düşünmeye başlar. Bunun üzerine Ruth'un ailesi bu konularda uzman olan ve daha önce 200'den fazla benzer vakada çalışmış ruhbilimci PJ Waters'ı çağırır.

Bu arada ailesi Ruth'a babasının ölüm döşeğinde olduğunu söyleyerek Avusturalya'ya dönmesini sağlar. Ruth'un gelmesiyle birlikte, üç aşamalı bir program uygulamayı düşünen PJ Waters çalışmaya başlar. 3 gün boyunca bir evde yalnız kalacak olan ikili arasında cinsel yönden yakınlaşma başlaması ile olaylar karışmaya başlar.


Oyuncular-Karakterler
Kate Winslet
Ruth Barron
Harvey Keitel
P.J Waters
Julie Hamilton
Miriam Barron
Tim Robertson
Gilbert Barron
Pam Grier
Carol


Yorum : Yeni Zelendalı yönetmen Jane Champion, 1993'te çektiği The Piano ile senaryo dalında Oscar sahibi olurken eleştirmenlerden de tam not almıştı. Bu filmden sonra oldukça yavaş davranan Campion, 96'da Nicole Kidman'ın oynadığı Portrait Of Lady'yi çektikten sonra kariyerine bundan bir üç yıl daha sonra gelen 99 yapımı Holy Smoke ile devam ediyor.

Kate Winslet ise tüm zamanların en çok hasılat getiren filmi Titanic'de şöhret olduktan sonra önüne yığılan birçok teklifi geri çevirdi. Hideous Kinsky adlı filmden sonra ilk kez başrolde. Sinema tarihinin büyük oyuncuları arasna ismini yazdıran Harvey Keitel ise uzun ve başarılı sinema kariyerine Martin Scorsese'nin Mean Streets'i ile başlamıştı. Keitel son yıllarda eskisi kadar çok filmde rol almıyor.

Jackie Brown ile sinemaya geri dönen Pam Grier'in de tam anlamıyla harcandığı film, çekimleri esnasında Winslet'in çıplak göründüğü sahneler ile adından oldukça söz ettirmişti.