13 Ghosts

Yönetmen
Steve Beck
Senaryo
Neal Stevens
Richard D'Ovidio

Görüntü Yönetmeni
Gale Tattersall
Müzik
John Frizzell
Yapım
2001 Amerikan Yapımı
90 dakika
Türü

13ghostspos - 13 Ghosts

Konu : Karısının trajik ölümünden sonra iki çocuğu Kathy ve Bobby'yi büyütmek için büyük uğraş veren Arthur Kriticos, ölen amcasından kendisine büyük bir ev kaldığını öğrenince çok sevinir. Böylece yeni evlerini görmek için heyecanla yola çıkarlar.

Ancak eve ulaştıklarında ters giden bir şeylerin olduğunu farkederler. Zaman geçtikçe, evin içinde sadece özel gözlükler yardımıyla görülebilen 13 hayaletin bulunduğu gerçeğiyle karşılaşacaklardır. Bu andan itibaren evin içinde ölümle yaşam arasında büyük bir kovalamaca başlar.


Oyuncular-Karakterler
Tony Shalhoub
Arthur
Embeth Davidz
Kalina
Matthew Lillard
Rafkin
Shannon Elizabeth
Kathy
Rah Digga
Maggie
JR Bourne
Ben Moss


Yorum : 1960'da William Castle tarafından çekilen 13 Ghosts, gelişen teknoloji ile yeniden çevrilmeye karar verildi.

Filmin çekim aşamasında salona girişte seyircilere 3 boyutlu gözlükler verilmesi düşünülmüş daha sonra bu karardan vazgeçilmişti.

İlk yönetmenliğini yapan Steve Beck, son yıllarda defalarca benzerini izledğimiz House on Haunted Hill tarzında bir filmle karşımızda. American Pie'dan Shannon Elizabeth, Scream'den Matthew Lillard ve Bridget Jones's Diary'den Embeth Davidz'e, Tony Shalhoub ve F. Murray Abraham gibi saygın isme sahip oyuncular eklenerek kadro tamamlanmış.

13 Ghosts iyi yaratılmış hayaletleri, değişik çekimleri ve efektleri le zaman zaman ani şoklar yaratmayı başarıyor. Eğer korku filminden beklentiniz bu ise aradığını bulabilirsiniz. Ama izledikten günler sonra bile aklınıza geldiğinde tüylerinizi diken diken edecek, psikolojik bir korku filmi arayanlardansanız, son yılarda birçok kez yaptığınız gibi bunu da rahatlıkla listeden silebiirsiniz
.

Korku-Gerilim