Adım Adım Cinayet(Murder By Numbers)

Yönetmen
Barbet Schroeder
Senaryo
Tony Gayton
Görüntü Yönetmeni
Luciano Tovoli
Müzik
Clint Mansell
Yapım
2002 Amerikan Yapımı
118 dakika
Türü
Polisiye - Gerilimmurderbynumberspos - Adım Adım Cinayet

Konu : Cassie Mayweather, tatsız bir geçmişe sahip bir polis dedektifidir. Gençliğinde kendisi de neredeyse bir saldırganın kurbanı olduğu için hayatını katilleri yakalamaya adamıştır. Birlikte çalışılması en zor polislerden biri olarak ün yapan Cassie, yeni ortağı Sam ile birlikte nehir kıyısında işlenen bir cinayeti araştırmaya başlar.

Cinayet mahalindeki ipuçlarını takip eden ekip, kısa süre içinde olayı çözdüğünü zanneder. Ancak Cassie, ortada normal olmayan birşeyler olduğundan şüphelenmektedir. Aslında, kendilerini polisten daha akıllı gören iki lise öğrencisi cinayeti işlemiş ve özellikle bıraktıkları yanıltıcı ipuçları ile polisi yanlış yönlendirmeyi amaçlamışlardır. Cassie bunu anlamasına rağmen, iki katil son derece dikkatli çalıştıları için aleyhlerinde kanıt bulmak neredeyse imkansızdır.


Oyuncular-Karakterler
Sandra Bullock
Cassie Mayweather
Ben Chaplin
Sam Kennedy
Ryan Gosling
Richard Haywood
Michael Pitt
Justin Pendleton
Chris Penn
Ray
Agnes Bruckner
Lisa


Yorum : Murder By Numbers, klasik polisiye gerilimlerden önemli bir farkla başlıyor. Normalde son sahneye kadar gizli tutulan ve binbir sürprizden sonra ortaya çıkan katilin yerine bu kez filmin başından beri katillerin kimliği belli. Polisin stratejisini çok iyi çalışmış iki katil, yanıltıcı ipuçları bırakarak işledikleri cinayetten yakayı sıyırmaya çalışıyorlar.

Yapımcılardan biri de olan Sandra Bullock için bu rol, romantik komedilerin arasına sıkıştırılan ve ciddi bir rolü oynayabileceğini göstermeye çalıştığı rollerden biri olarak gözüküyor. Bullock'un performası ne iyi ne kötü olarak nitelendirilebilecek tarzda ve kısa sürede hafızalardan silinecek bir rol olmuş. Kıyaslama yapmak gerekirse bu tür rollerde Ashley Judd'un daha iyi olduğunu söylemek gerek.

Birthday Girl'den sonra yine benzer bir şekilde geri planda kalan Ben Chaplin, hiçbir özelliği olmayan karakterinin de yardımıyla neredeyse farkedilmiyor. Filmin başarılı isimleri liseli iki katili oynayan Ryan Gosling ve Michael Pitt. Eski polis raporlarını ve cinayet üzerine yazılan kitapları okuyarak polisi yanıltmaya çalışan hasta ruhlu gençleri oynayan bu ikili, ortaya gayet inandırıcı bir oyun çıkarmışlar. Geçen sene bağımsız sinemanın en önemli Festivallerinden Sundance Film Festilvalinde Pitt, Hedwig and the Angry Inch ile, Gosling ise The Believer filmlerindeki rolleri ile ilgi çekmiş ve bu filmde oynama şansını yakalamışlardı.

İran asıllı yönetmen Barbet Schroeder, Mickey Rourke'un oynadığı Barfly'dan Jennifer Jason Leigh'in oynadığı gerilim Single White Female'a kadar değişik türlerde filmler yapan bir isim. Yönetmenin bu film ile türün benzerlerinden farklı bir film yapmayı düşündüğü kesin ama seyirci kitlesine karar verememiş gözüküyor. Yavaş tempolu ve düşündüren bir gerilim olarak başlayan film, son bölümde başka bir filmin parçası gibi görünen aksiyon sahneleri ve mantıksız hareketlerin bulunduğu bir çehreye bürünüyor