Acemi Askerler (Buffalo Soldiers)

Yönetmen
Gregor Jordan
Senaryo
Eric Weiss
Görüntü Yönetmeni
Oliver Stapleton
Müzik
David Holmes
Yapım
2002 Amerikan Yapımı
98 dakika
Gösterim Tarihi
1 Ağustos 2003
Türü
Komedi - Dram - Savaş


buffalopos - Acemi Askerler

Konu : Yıl 1989. Berlin Duvarı yıkılmak üzeredir. Batı Almanya'daki Amerikan üssünde ise garip olaylar cereyan etmektedir. Üste görevli olan Roy Elwood, el atından yasa dışı ticaret yapmaktadır.

Son planladığı işte, silah taşıyan bir kamyon ile 30 kilo eroini bir yerden bir yere aktarmayı düşünmektedir. Fakat birliğe yeni atanan çavuş Robert Lee, durumdan şüphelendiği için Elwood'u dikkatle izlemeye başlar.

Öte yandan Elwood, çavuş Lee'nin güzel kızı ile gizli bir ilişki yaşamaya başlar ve iki adam arasındaki ortam iyice gerilir.


Oyuncular-Karakterler
Joaquin Phoenix
Ray Elwood
Ed Harris
Wallace Berman
Scott Glenn
Robert E. Lee
Anna Paquin
Robyn Lee
Haluk Bilginer
Mafya Babası


Yorum : 1989 yılında Almanya'daki Amerikan üssünde yaşanan gerçek olaylardan yola çıkılarak çekilen film, Avusturalya'yı yönetmen Gregor Jordan imzasını taşıyor.

Şüphesiz filmin bizim açımızdan en önemli olayı Haluk Bilginer'in küçük de olsa bir rolünün bulunması. Türk mafya liderini canlandıran Bilginer'in bu kısa performansı için yaklaşık 50 bin dolar ücret aldığı açıklanmıştı.

Buffalo Soldiers, 2000 yılının sonlarına doğru filme alınmıştı. 2001 yazında Toronto Film Festivalinde ilk gösterimi yapıldıktan sonra gösterime girmek üzereyken 11 Eylül olaylarının yaşanması ile Miramax tarafından ani şekilde rafa kaldırıldı. Amerikan ordusu içindeki kirli işleri komedi yoluyla da olsa gözler önüne serdiği için o zaman için uygun bulunmamıştı. Ancak aradan uzun süre geçip ortam durulduktan sonra gösterime sokulabildi.

Joaquin Phoenix'in başrolünde olduğu filmde Ed Harris ve Scott Glenn gibi karakter oyuncularının yanısıra Anna Paquin (X-Men) de bulunuyor.

Yönetmen Jordan, 1995 yılında Cannes'da En İyi Kısa Film ödülünü kazanmıştı. Yakın tarihteki gerçek olaylardan yola çıkan ve Amerika'da bazı kesimlerin tepkisini çeken ilginç bir kara komedi.