Walt Disney

230pxwaltdisneyportrait - Walt Disney
Doğum tarihi 5 Aralık 1901
Doğum yeri Chicago,İllinois
Ölüm tarihi 15 Aralık 1966
Ölüm yeri Burbank,California


Walter Ellas Disney (5 Aralık 1901 - 15 Aralık 1966), Amerikalı prodüktör, yönetmen, senarist, ses aktörü ve animatördü.

Flora Disney ve Elias Disney'in oğluydu ve 3 erkek ve 1 kız kardeşi vardı. Kardeşi Roy O. Disney ile Walt Disney Productions'ı kurdu ve şirketi dünyanın en ünlü film üreticilerinden biri oldu. Kurduğu şirket The Walt Disney Company, şu an yıllık 30 milyar dolar geliri olan bir medya devi haline geldi.

Walt Disney genelde bir film prodüktörü ve şovmen; ayrıca animasyon ve theme park (bir şeyle ilgili lunapark) tasarımlarıyla biliniyordu. 48 kez Oskar'a, 7 kez de Emmys'e aday oldu. Halen de en fazla Oskar'a aday olan şahıstır. Diane ve Sharon isimli iki kızı vardı. Walt Disney ve çalışanları; Dünya'nın en ünlü prodüksiyonlarını üretti. Disney'in iç kişiliği olarak görülen; farelerden korkmasına rağmen Mickey Mouse da başta olmak üzere; Disneyland ve Walt Disney Resort gibi mekanlar da o'nun eseriydi.

Walt Disney; Orlando, Florida'daki Walt Disney World açılmadan bir kaç yıl önce gırtlak kanserinden 15 Aralık 1966'da öldü.