Amen

amen - Amen

Yönetmen
Costa-Gavras
Senaryo
Costa-Gavras
Jean-Claude Grumberg
Görüntü Yönetmeni
Patrick Blossier
Müzik
Armand Amar
Yapım
2002 Fransa Almanya İtalya Ortak Yapımı 132 dakika
Gösterim Tarihi
17 Ocak 2003
Türü
Dram


Konu : Ailesine bağlı ve dini inançları kuvvetli bir adam kimyage olan SS subayı Kurt Gerstein, geliştirilmesinde katkıda bulunduğu zehirli bir gazın toplama kamplarında Yahudiler üzerinde kullanıldığını öğrenir.

Bunu kendine yediremeyen Gerstein, olayı dünyanın geri kalanına duyurmak için Berlin'de yetkililer ile temasa geçer ama söyledikleri dikkate alınmaz.

Ricardo Fontana adlı genç bir rahip Gerstein'ı ikna ederek Vatikan'da Papa'ya yakın olan babası ile görüşmesini teklif eder. Herkesin bilip kimsenin söylemeye cesaret edemediği gerçekler açığa çıkacak mıdır?


Oyuncular-Karakterler
Ulrich Taylor
Kurt Gerstein
Mathieu Kassovitz
Riccardo Fontana
Ultich Muhe
Doktor
Michel Duchaussoy
Kardinal
Ion Caramitru
Kont Fontana


Yorum : 1982 yılında yazıp yönettiği Missing ile bir senaryo Oscarı kazanan Yunan asıllı yönetmen Costa Gavras'ın beş yıl aradan sonra çektiği ilk film. Yönetmenin bir önceki filmi Dustin Hoffman ve John Tralvolta'nın oynadığı medya eleştirisi Mad City idi.

Bu kez yine yaşanmış bir öyküden yola çıkılarak soykırımın insani boyutu inceleniyor. Hayvanlar üzerinde kullanılmak üzere üretiminde bulunduğu gazın, Yahudiler üzerinde kullanıldığını öğrenen bir bilimadamının bu olayı kabul edememesi ve olayı Vatikan'a taşıması filmin çıkış noktası.