Savaş Sanatı(The Art Of War)

savassanati - Savaş Sanatı

Yönetmen
Christian Duguay
Senaryo
Wayne Beach
Simon Davis Barry
Görüntü Yönetmeni
Pierre Gill
Müzik
Normand Corbeil
Yapım
2000 Amerikan Yapımı 117 dakika
Türü
Macera


Konu : Neil Shaw (Wesley Snipes) Birleşmiş Milletler için çalışan gizli bir ajandır. Arkadaşları Bly ve Novak ile beraber hiç bir zaman görmedikleri General Douglas Thomas için çalışmaktadırlar. Shaw ve ekibi Çin'e giderek büyükelçi Wu ve trilyoner ortağı David Chan'i gözlemekle görevlendirilir.

Ancak Birleşmiş Milletler'in verdiği davette büyükelçiye bir suikast düzenlenir ve Shaw katili yakalamak için peşinden gider. Fakat katili elinden kaçırması, polislerin gözünde onu suçlu konumuna düşürür. Artık Shaw, masum olduğunu ispat etmek için her yola başvuracaktır


Oyuncular-Karakterler
Wesley Snipes
Neil Shaw
Marie Matiko
Julia Fang
Anne Archer
Eleanor Hooks
Michael Biehn
Bly
Maury Chaykin
Capella
Donald Sutherland
General Douglas Thomas

İlginç Not : Wesley Snipes 1992 yılında oynadığı Passenger 57'da uçaktaki bir sahnede, bu filme adını veren The Art Of War adlı kitabı okuyordu.

Yorum : TV'de yayınlanan Screamers adlı bilimkurguyu yöneten ve The Assignment ile yerini sağlamlaştıran Christian Duguay yine bir aksiyon filmi ile karşımızda. Daha önce iki filminde görüntü yönetmenliğini de üstlenen Duguay, görüntü konusunda yine özenli bir çalışma yapmış.

Blade'ten sonra iki yıl film çevirmeyen Wesley Snipes siyah aktörler arasında macera filmlerinin en çok aranılan oyuncularından. Bu filmde de benzer konulu U.S. Marshalls'takine oldukça yakın bir rolü canlandırıyor. Başrolü paylaştığı Marie Matiko ise ilk kez başro laldığı bu filmden önce bizde gösterime girmeyen Mystery Men ve The Corruptor'da küçük roller almıştı.

Film, iyi hazırlanmış aksiyon sahneleri ile politik gerilim ve macera arayan izleyicilerin isteklerine cevap verebilecek nitelikte. Dövüş sahnelerindeki ustalığıyla bu tip rolleri başarıyla canlandıran Snipes'tan sıkılmadan izlenecek bir film daha.