Dinozor

Yönetmen
Eric Leighton
Ralph Zondag
Senaryo
John Harrison
Robert Nelson Jacobs
Görüntü Yönetmeni
S. Douglas Smith
Müzik
James Newton Howard
Yapım
2000 Amerikan Yapımı
82 dakika
Türü
Animasyon


156149430 - Dinozor

Konu : Bundan milyonlarca yıl önce ıssız bir adada Lemur familyasından bir memeli ailesi sahipsiz bir dinozor yumurtası bulur. Yavru dinozorun ailesi olmadığı için onu aralarına alır ve Aladar adını vererek büyütürler. Aradan zaman geçer ve adanın yakınlarına bir meteor düşer. Yayılan şok dalgaları sonucunda tüm canlılar yakındaki anakaraya göç etmek zorunda kalırlar.

Aladar ve ailesi yolculuk sırasında bir dinozor sürüsüne katılır. Ancak yolları üzerinde iklim değişiklikleri, susuzluk, yırtıcı dinozorlar gibi birçok soruna göğüs germek zorunda kalırlar. Aladar cesaretini gösterip sürüdeki tüm canlıları kurtarmak durumunda kalır.


Seslendirenler
D.B. Sweeney
Aladar
Alfre Woodard
Plio
Ossie Davis
Yar
Max Casella
Zini
Hayden Panettiere
Suri
Samuel E. Wright
Kron


Yorum : Toy Story serilerini sinemaya kazandıran Disney'in yeni filminin yapımcılığını yine Pixar yaptı. Animasyonların, bilgisayar dünyasının inanılmaz gelişmesine bırakılması sayesinde artık hayal ettiğiniz herşey ekranda karşınıza çıkabiliyor.

Tabii ki görsel güzelliğin sıkı bir senaryo ile desteklenmesi ana kural. Dinosaur bu iki öğeyi de içeriyor ve ilkokul çağındaki çocuklara yönelik yapılmasına rağmen yetişkinleri de kendine hayran bırakıyor.

Dinosaur'un yaratıcıları en küçük detayları bile perdeye aktararak izleyeni hayretler içerisinde bırakıyorlar. Oluşturdukları karakterler ise açık bir ufuk gibi karşınıza çıkıyor. Alışagelen müzikal formatın dışında, Disney Tarzan'dan itibaren bu yapımda olduğu gibi müziklere daha az ağırlık vererek filmi öne çıkartıyor.

Sadece filmde tema müzikleri ile sahnelerin anlatımına destek sağlanıyor. Dinosaur, bir animasyon için bile kısa sayılabilecek 82 dakikalık süresine rağmen, izlenmesi gereken bir animasyon.