Korkusuz (Daredevil)

Yönetmen
Mark Steven Johnson
Senaryo
Mark Steven Johnson
Görüntü Yönetmeni
Ericson Core
Müzik
Graeme Revell
Yapım
2003 Amerikan Yapımı
103 dakika
Gösterim Tarihi
21 Mart 2003
Türü
Aksiyon - Macera


daredevilt - Korkusuz

Konu : Matt Murdock günlük hayatta başarılı bir avukat olarak kanunları uygulamaktadır. Geceleri ise Daredevil kişiliğine bürünerek kanunu kendi eline almakta ve kötülere karşı savaşmaktadır.

Çocukluğunda kimyasal maddelere maruz kaldığı için görme duyusunu yitirmiş, ama diğer duyuları inanılmaz bir gelişme kaydetmiştir.

Şehrin en büyük çetesinin lideri olan Kingpin, önünde en büyük engel olarak gördüğü Daredevil'i ortadan kaldırmak için bıçak kullanmadaki ustalığı ile bilinen Bullseye'ı devreye sokar.

Bu arada yine Kingpin'in hedeflerinden biri olan atletik Elektra ile Daredevil'ın yolları kesişir.


Oyuncular-Karakterler
Ben Affleck
Matt Murdock / Daredevil
Jennifer Garner
Elektra
Colin Farrell
Bullseye
Michael Clarke Duncan
Kingpin/Fisk
Jon Favreau
Franklin Neeson

Yorum : Gelişen görüntü efektleri ve bu türe ilginin artmasıyla başlayan çizgi roman uyarlamaları furyasının son örneği Daredevil. Senaryoyu kendisi yazan Mark Steven Johnson (Simon Birch) için bu kendisinin yönettiği ikinci sinema filmi.

Sinemasal açıdan film esin kaynağı olarak Batman'i örnek alış gibi gözüküyor. Filmin geçtiği mekanlar, karanlık ve ürkütücü yapıda tasarlanmış. Ayrıca birkaç sahne dışında tüm film ya kapalı alanlarda ya da gece geçiyor.

Başlangıçtaki 15 dakikalık bölümde Daredevil'ın çocukken geçirdiği kazayı ve bugüne nasıl geldiğini anlatan hikaye veriliyor. Ardından kahramanın radar benzeri 6. hissi ile nasıl "gördüğüne", kendi görüş açısından şahit oluyoruz.

Maskeli kahramanı oynayarak aksiyon sinemasında yerini sağlamlaştırmak isteyen Ben Affleck için ne iyi ne kötü denebilir. Jennifer Garner, Elektra rolünde başarılı ve bu başarısı sayesinde kendine ait bir film çekilmesi gündeme geldi.

Bu ikilinin yanında filmin en göze çarpan karakteri kuşkusuz Colin Farrell'in oynadığı Bullseye karakteri. Çizgi romanın kendisinde beyaz olan Kingpin karakterini de Michael Clarke Duncan (Green Mile) canlandırıyor.