Evrim (Evolution)

Yönetmen
Ivan Reitman
Senaryo
David Diamond
David Weissman
Don Jakoby
Görüntü Yönetmeni
Michael Chapman
Müzik
John Powell
Yapım
2001 Amerikan Yapımı
97 dakika
Türü
Bilimkurgu - Komedi


evolutionc - Evrim

Konu : Alanlarında uzman iki üniversite profesörü olan Ira Kane ve Harry Block, Arizona çölüne düşen bir meteor parçasını araştırmak için göreve çağrılırlar. Alınan örnekler laboratuvarda incelendikten sonra meteorun dünyada sayısız bir hücreli organizmalar oluşturduğu meydana çıkar. Daha da kötüsü bu organizmalar son derece hızlı bir şekilde gelişmektedirler.

Başlarında General Woodman ve Dr. Allison Reed'in olduğu ordu bölgeye gelir. General Woodman, uzmanların tüm uyarılarına rağmen bu organizmalraın dünyada yol açacakları sorunları görmezden gelen biridir. Bunu gören Kane ve Block, kendi başlarına buldukları gizli bir silah ile dünyayı bu davetsiz misafirlerden temizlemeye çalışacaklardır.
Oyuncular-Karakterler David Duchovny
Dr. Ira Kane
Dan Aykroyd
Arizona Valisi
Julianne Moore
Dr. Allison Reed
Orlando Jones
Dr. Harry Block
Seann William Scott
Wayne Green
Ted Levine
General Woodman

Yorum : Evolution, en büyük başarısını Ghostbusters serisi ile yakalayan yönetmen Ivan Reitman'ın bir anlamda eski günlere dönüş yapmayı düşündüğü bir yapım.

Yıllarca X-Files dizisinde oynayıp büyük başarı kazandıktan sonra artık sinemaya yönelmeyi düşünen David Duchovny ve giderek adını duyurmayan başlayan genç kuşak siyahi oyunculardan Orlando Jones filmde iki profesörü oynuyorlar. Julianne Moore ve Dan Aykroyd gibi iki deneyimli oyuncu ile desteklenen kadroda Sean William Scott (Dude Where's My Car) ve Ted Levine (Wild Wild West) de bulunuyor.

Phil Tippett (Jurassic Park) başkanlığındaki bir ekip tarafından meydana getirilen özel efektler, zaman zaman oldukça eğlenceli fakat genel olarak sıradanlığiın ötesine geçememiş. Ancak Amerika'da sadece bir ay önce gösterime giren film, pek de hareketli geçmeyen bu yaz günlerinde zaman geçirmek ve eğlenmek için tercih edilebilecek bir yapım.