Cube

Yönetmen
Vincenzo Natali
Senaryo
André Bijelic
Graeme Manson Vincenzo Natali
Görüntü Yönetmeni
Derek Rogers
Müzik
Mark Korven
Yapım
1997 Kanada Yapımı
90 dakika
Türü
Gerilim - BilimKurgu


cube - Cube

Konu : Biribirini tanımayan 6 kişi, içine nasıl girdiklerini bilmedikleri küp şeklinde kapalı bir yerde uyanırlar. Birbirinin tıpatıp aynısı olan odalar içinde kapana kısılan bu insanlar çıkışyolunu bulmak için ne yapmak gerektiğini bilememektedirler.

Zaman geçtikçe, tuzaklarla dolu olan bu yer onları birbirine düşürmeye, açlık ve korku gibi duygularla çıldırtmaya başlamaktadır. Bir çok deneme sonucunda bu tuzaktan kurtulma yolunun kendilerinde var olan saklı yeteneklere bağlı olduğunu anlarlar.


Oyuncular-Karakterler
Nicole de Boer
Leaven
Nicky Guadagni
Holloway
David Hewlett
Worth
Andrew Miller
Kazan
Julian Richings
Alderson
Wayne Robson
Rennes
Maurice Dean Wint
Quentin

Yorum : Vincenzo Natali'nin ilk yönetmenlik denemesi olan Cube gösterildiği tüm ülkelerde beğeni ile karşılandı. Yönetmenin, Andre Bijelic ve Graeme Manson ile yazdığı senaryo hepsinin ilk senaryo denemesi oldu. Filmin bütçesi 20 günden fazla çekim için yeterli olmadığından ekip büyük bir stres içersinde filmi çekmiş. Küp şeklindeki tek bir odada çekilen film, daha sonra 6 hafta süren özel efekt çalışmaları sayesinde bir çok odaya sahip bir görüntü içermiş.

İnsanı klastrofobik bir ruh haline sokan filmde, birbirine yabancı kişilerin bu tuzaktan kurtulmak için anlaşmak zorunda kalmaları teması işleniyor. Başroldeki oyuncuların bir gerilim filmine yakışan performansları ve Derek Rogers'ın mükemmel görüntüleri ile Cube özellikle son yarım saatinde yürek hoplatıyor.