2psrou1 - Pazar: Bir Ticaret Masalı

ORİJİNAL ADI : The Market: A Tale of Trade
YÖNETMEN : Ben Hopkins
SENARYO : Ben Hopkins
ÜLKE : Türkiye
YAPIM YILI : 2008
OYUNCULAR : Tayanç Ayaydın, Genco Erkal, Melih Düzenli, Hakan Şahin, Şenay Aydın, Rojin Ulker

Filmin Konusu:

1994 yılında Türkiye - Azerbaycan sınırında geçen bir küçük kaçakçılık öyküsü çerçevesinde kapitalizmin bireyin değerler sistemini çökertmesini ve vicdanını köreltmesini anlatan "Pazar: Bir Ticaret Masalı"nda Ayaydın, başarılı performansıyla dünya sinema otoritelerini etkilemeyi başardı.

Aşık geleneği çizgisinde bir anlatıma sahip olan "Pazar: Bir TicaretMasalı" Rojin'in seslendirdiği türküyle başlıyor: "Geliyor Mihram,çekilin yoldan!" Mihram, ticarete kafası basan, karaborsayı iyi tanıyan, "Ne gerekirse bulurum" düsturuyla hareket eden ve kamyonetiyle sınırötesi gidip gelirken ufak tefek kaçakçılık yapmaktan çekinmeyen ve köşeyidönmek isteyen bir kişilik.


Mihram, biraz içki biraz kumara ve küçük suçlara rağmen özünde iyi bir insan. Kızını vekarnı burnunda karısını sever. Tanrı'ya inanır ama ona sadece "Şu kulunun hayatı değişsin" diye yakarır. Tanrı'ya maddi isteklerinin gerçekleşmesi karşılığında içkiyi bırakma sözü bile verecek kadar naif bir yanı vardır.


Öte yandan piyasayı iyi okuyan, sıkı pazarlık yapan bir adamdır Mihram. Kasabaya verici dikildiğini görünce cep telefonu satışına yatırım yapmayı hemen akıl eder ama sermayesi yoktur. Bu da onu fırsatçı bir kişiliğe büründürmüştür.