Battlefield Earth

Yönetmen
Roger Christian
Senaryo
L. Ron Hubbord
Corey Mandell
Görüntü Yönetmeni
Giles Nuttgens
Müzik
Elia Cmiral
Yapım
2000 Amerikan Yapımı 121 dakika
Türü
Bilimkurgu-Macera


battlefieldearthver1 - Battlefield Earth

Konu : Yıl 3000. Son bin yıldır insan ırkı dünyadaki egemenliğini kaybetmiştir. Dünyayı ele geçiren Psychlos ırkı, insanları eşya gibi kullanmaktadır. Psychlos ırkının güvenlik şefi olan Terl, asistanı Ker ile birlikte insanları madenlerde kendilerine altın çıkarmaları için acımasızca çalıştırmaktadır.

Bu zalim ırkın egemenliği altındaki dünyada bir grup insan dağ kolonilerinde yaşamaktadır. Bu grupta bulunan cesaretli bir asi olan Johnnie Goodboy Tyler, dünyayı tekrar insanların egemen olduğu bir gezegen haline getirmek için planlar yapmaktadır. İşte o andan itibaren dünyanın egemenliği için iki ırk arasında büyük bir savaş başlar


Oyuncular-Karakterler
John Travolta
Terl
Barry Pepper
Jonnie Goodboy Tyler
Forest Whitaker
Ker
Kim Coates
Carlo
Richard Tyson
Robert The Fox
Michael Macrae
Zete

İlginç Not : Filmin başrolünü oynayan ve yapımcılığını üstlenen John Travolta, filmin uyarlandığı kitabın yazarı L. Ron Hubbard'ın kurucusu olduğu Scientology tarikatının bir üyesi.

Yorum : L. Ron Hubbord'ın 1982 yılında yazdığı aynı adlı roman 1982 yılında yayınlandığından beri en çok ilgi duyulan bilimkurgu hikayeleri arasnda yerini almıştı.

Hubbord'ın kurucusu olduğu tarikatın üyerlerinden olan John Travolta'nın filmin yapılması için çok uğraş verdiği söyleniyor. Travolta'nın gerçek hayattaki eşi Kelly Preston'ı da filmde "Chirk" karakteri olarak izleyebilirsiniz.

Genellikle yardımcı karakterleri oynayan siyahi oyuncu Forest Whitaker'ın yanında, Barry Pepper'ı Saving Private Ryan'daki keskin nişancı olarak hatırlayabilirsiniz. Pepper son olarak Green Mile'da gardiyanlardan birini de canlandırmıştı.

Film, Amerika'da büyük beklentilerle ve çok büyük bir reklam kampanyası ile gösterime girmesine rağmen, seyirciler ve eleştirmenler tarafından adeta yerden yere vuruldu. Hatta son zamanlarda herkesin kötü olduğu konusunda bu kadar hemfikir olduğu bir filme rastlamadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.