Diptekiler (Below)

Yönetmen
David Twohy
Senaryo
Darren Aronofsky
David Twohy
Görüntü Yönetmeni
Ian Wilson
Müzik
Graeme Revell
Yapım
2002 Amerikan Yapımı
102 dakika
Gösterim Tarihi
23 Mayıs 2002
Türü
Gerilim


b00005jkwg01lzzzzzzz - Below

Konu : Ağustos 1943. II. Dünya savaşının en ateşli günleri yaşanmaktadır. Müttefik güçlere ait bir denizaltı, batan bir İngiliz ilkyardım gemisinden üç kişiyi kurtarır. Bir süre önce ölen kaptanın yerine geçen teğmen Brice denizaltıya kumanda etmektedir.

Kısa süre sonra kurtarılan üç kişiden birinin kendilerine sabotaj yapmaya çalıştığına inanan mürettebat arasında huzursuzluk başlar. Üstüne üstlük denizaltında bazı doğaüstü olaylar yaşanmaya başlamıştır.

Kendi kendine açılan bir radyo ve duyulan garip sesler ilerleyen zamanda yaşanacak olayların sadece başlangıcıdır. Mürettebat, bir taraftan düşmanla savaşırken, diğer yandan denizaltı içindeki garip olayların sırrını çözmek zorundadır.


Oyuncular-Karakterler
Matt Davis
Odell
Bruce Greenwood
Teğmen Brice
Olivia Williams
Claire Paige
Holt McCallany
Teğmen Loois
Dexter Fletcher
Kingsley

Yorum : David Twohy (The Arrival, Pitch Black) tarafından yönetilen filmin dikkat çeken özelliklerinden biri, ortak senaryo yazarlarından birinin Darren Aronofsky olması. Bir ara filmi kendisi yönetmeyi de düşünen Aronofsky, daha sonra Requiem For A Dream'i çekmeye karar vermişti.

Below, gerilim türüne mekan olarak denizaltının klostrofobik ortamını seçen ve bu iki türü birleştiren orjinal bir fikirden yola çıkan bir yapım. Bütçeyle orantılı olarak az tanınan isimlerden oluşan kadrodaki en bilinen isimler Bruce Greenwood (13 Days) ve Olivia Williams (The Sixth Sense).

Below kötü bir film değil, ama izlenmediği takdirde çok şey kaybedilecek bir film de değil. Sadece denizaltı filmi olarak düşünüldüğünde, türün daha önceki örneklerinden belirli bir artısını göstermek zor. Gerilim olarak ele alındığında ise belli bölümleri dışında türün sıkı hayranlarını tatmin edecek yoğunlukta değil.

Yönetmen Twohy, sette çok az ışık kullanarak ve denizaltının içinde gezinen hareketli kamerasının yardımı ile çoğu zaman iyi bir atmosfer yaratmış. Bunu da denizaltının kendine özgü ses efektleri le desteklemiş.

Dimension stüdyosu çekimler sırasında bütçe sorunları yüzünden projeyi adeta kaderine terketmiş, film bittikten sonra da pazarlama için hiç efor sarfetmemişti. (Hatta filmin resmi sitesi yönetmenin kendi çabasıyla yaratılmıştı).

Sonuçta bu sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan film, olabileceğinin altında kalmış. Bu haliyle, iyi bir fikirden yola çıkıp, bölüm bölüm yakaladığı başarıyı tümüne yayamayan ortalama bir gerilim olarak sinema tarihinde yerini alacak.